Radni od Kozyry dalej swoje. Mimo 8-milionowej nadwyżki, Marta Kamińska bez absolutorium i wotum zaufania…

Radni od Kozyry dalej swoje. Mimo 8-milionowej nadwyżki, Marta Kamińska bez absolutorium i wotum zaufania…

– Widzę, co się dzieje i widziałam co się działo przedtem. Nóż otwiera się w kieszeni. Jak można być tak bezczelnym? – podsumowała jedna z mieszkanek Barcian wydarzenia czwartkowej sesji rady gminy. To komentarz do działań tzw. „radnych od Kozyry”, którzy znów doprowadzili do nieudzielenia Marcie Kamińskiej, wójt gminy Barciany, absolutorium i wotum zaufania.

Na początku czwartkowej sesji Rady Gminy Barciany, na miły gest zdobyli się mieszkańcy Silgin, Solkienik i Krelikiejm. Bukietami kwiatów podziękowali Marcie Kamińskiej za pomoc w doprowadzeniu wody do cmentarza parafii we Lwowcu (gmina Sępopol), do której należy kilka wsi z gminy Barciany.

– To dla nas wszystkich była bardzo ważna sprawa i pani wójt stanęła na wysokości zadania, pomagając nam – tłumaczy Józef Fenik, jeden z mieszkańców.

Miły gest na początku sesji.

Co pan zrobił w tej sprawie?

Po miłym wstępie przyszedł czas na mniej przyjemne procedury. Retoryka „radnych od Kozyry” (poprzedniego wójta gminy Barciany, przegranego w wyborach 2018 roku – red), czyli Wisławy Kłaczko-Dyjas, Wiesławy Antończyk, Wiesława Gajdowskiego i Krzysztofa Kordowskiego, wspomaganych przez Janinę Kostyk, nie pozostawiała żadnych złudzeń, że i tej sesji Marta Kamińska nie będzie wspominała miło. Po przedstawieniu przez wójt gminy Barciany sprawozdania o zadaniach zrealizowanych pomiędzy sesjami, w którym poinformowała radnych między innymi o pozyskanych środkach zewnętrznych, złożeniu kolejnych wniosków i stanie realizacji inwestycji, dużo do powiedzenia miał Wiesław Gajdowski. Wieloletni radny z Barcian w swoim stylu, marudząc i eksponując niezadowolenie, odnosił się do kolejnych punktów przedstawionych w sprawozdaniu. Najwięcej zastrzeżeń miał do… przebudowy ulic w swojej miejscowości.

– A co pan, jako radny, zrobił w tej sprawie? Nic! Jest więc pan ostatnią osobą, która może to krytykować – dosadnie ucięła te dywagacje Marta Kamińska.

Wiesław Gajdowski

Lekką ręką zadłużał gminę?

Dalej przyszedł czas na raport o stanie gminy z rok 2021. Przedstawiając 220-stronicowy dokument, wójt zaznaczyła, że dotyczy on roku w cieniu pandemii, kiedy realizacja wielu zadań była utrudniona.

– Udało nam się jednak  zamknąć ubiegły rok, nie zadłużając gminy i jednocześnie realizując zaplanowane zadania – zaznaczyła Marta Kamińska.

Zastrzeżenia do raportu jednak nie zabrakło. Miały je, choć bez żadnych konkretów, Janina Kostyk i Wiesława Antończyk. W pozytywnym tonie wypowiedział się natomiast Andrzej Szwajdych, wyraźnie niezadowolony ze słów wypowiedzianych przez swoje poprzedniczki.

– Jestem zadowolony z tego, co udało się zrobić w ubiegłym roku i pozytywnie patrzę w przyszłość, bo niebawem ruszą w naszej gminie duże inwestycje – powiedział radny Szwajdych.

W sukurs radnemu przyszedł jego kolega z rady, Stanisław Symoniwicz.

– Dziwi mnie, że pan Gajdowski dopiero teraz zorientował się o zadłużeniu gminy, choć jest radnym czwartej kadencji. Jak urosło zadłużenie gminy w ciągu poprzednich trzech kadencji? Wtedy z lekką ręką głosował pan za zadłużaniem gminy. Za późno pan się opamiętał – grzmiał radny Symonowicz.

Szkodnik na sesji

Niejako na dowód słów radnego, Marta Kamińska przypomniała o 15 291 000 złotych, które pozyskała na rzecz gminy Barciany w ubiegłym roku. Przypomniała też w jakim stanie finansowym zastała barciański samorząd w 2018 roku.

– Wy zasłużyliście gminę na ponad 18 milionów złotych, ale wtedy wójtem był pan Kozyra i niespecjalnie wam to przeszkadzało. Teraz wójtem jest Marta Kamińska. Nie musicie mnie lubić, ale tylko współpracą możemy zrobić coś dobrego. Cieszę się, że pomimo braku tej współpracy, tak wiele udało mi się zrobić. Stawiam na współpracę przede wszystkim z mieszkańcami gminy i przede wszystkim mieszkańcom gminy oddaje się pod ocenę – dodała wójt gminy Barciany, zaznaczając, że ubiegłoroczny budżet gminy zamknął się ośmiomilionową nadwyżką.

Dalej Wiesława Kłaczko-Dyjas, przewodnicząca rady, odczytała list od Hansi Jurgena Maleckiego, mieszkańca Drogosz i byłego radnego Rady Gmin Barciany. Ten, choć najprawdopodobniej nie odważył się osobiście przedstawić swoich racji podczas sesji, wskazał w swoim piśmie szereg subiektywnych sugestii co do wykonania ubiegłorocznego budżetu gminy Barciany.

– Mamy szkodnika w Warszawie, mamy i w naszej radzie. On zawsze był szkodnikiem – odniósł się później do odczytanych „rewelacji” radny Leszek Puczkowski.

Większość obecnych na sesji, widocznie podzieliło to zdanie. Za udzieleniem Marcie Kamińskiej wotum zaufania opowiedziało się siedmioro z nich, dwie osoby wstrzymały się od głosu, a pięć było przeciw: Wiesława Kłaczko-Dyjas, Wiesława Antończyk, Wiesław Gajdowski, Krzysztof Kordowski i Janina Kostyk. Wotum zaufania nie zostało udzielone, gdyż zgodnie z prawem potrzeba do tego bezwzględnej większości radnych, czyli w przypadku Rady Gminy Baarciany, ośmiu głosów „za”.

Najważniejsi są mieszkańcy

Identyczny podział głosów, co przy wotum zaufania, nastąpił przy głosowaniu nad udzieleniem absolutorium. Tutaj „radnych od Kozyry” nie przekonała ani pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej, ani też… komisji rewizyjnej gminnej rady. Janina Kostyk zdobyła się nawet na wyznanie, że na posiedzeniu komisji była „za”, ale… zmieniła zdanie. Radna dodała też, tłumacząc nieco pokrętnie, że czekała na „jakąś informację”. W efekcie do udzielenia absolutorium również nie doszło.

– Zwracam się do tych, którzy patrzą obiektywnie na to, co dzieje się w gminie, a nie na własne interesy i kto jest wójtem. Od mieszkańców gminy wotum zaufania i absolutorium dostałam, a wynik tego głosowania przewidziałam dwa miesiące temu – podsumowała wydarzenia Marta Kamińska. – Nie podcina mi to skrzydeł. Wójtem wybrali mnie mieszkańcy gminy, a nie radni – dodała wójt, dziękując wszystkim zaangażowanym w życie gminy. Robert Majchrzak

„Widzę, co się dzieje i widziałam co się działo przedtem.”

Na zdjęciu głównym Wiesław Gajdowski i Wiesława Kłaczko-Dyjas. Fot. Robert Majchrzak

Podobne artykuły
16  
  • Krótko i szeroko ?
  • Dodano 23 czerwca 2022

  Szkoda,że Barciany nie mają jeziora jak w Srokowie,które bazuje na pobliskich akwenach
  wodnych, widać tam multum domków letniskowych. To tereny zapewnie gminy Srokowo i jest
  i będzie to dobrze służyło gminie srokowskiej.Nie widzę aby poza zabezpieczeniem socjalnym
  i kilkuset metrów dróg coś nowego-fantastycznego Barciany wniosły do planu rozwoju.
  Myślę o widokówkach z przed II wojny jakim pięknym terenem było jeziorko w Barcianach.
  Proszę wykupić ten teren i ruszyć z inwestycją .

  Odpowiedz
  • Barcianiak
  • Dodano 23 czerwca 2022

  W Zełwągach radość. Rysiek ma oplutą brodę a Anka nawalona. Brawo bliźniaki – jesteście na dobrej drodze do niepamięci

  Odpowiedz
   • Krótko i szeroko ?
   • Dodano 24 czerwca 2022

   Dodaj swoje credo : „I ja tam bylem z gośćmi,miód i wino piłem” 🙂

   Odpowiedz
  • mieszkanka
  • Dodano 24 czerwca 2022

  Pamiętajcie przy wyborach na kogo oddać swój głos – czy to nie tak, że radni powinni działać na korzyść mieszkańców i być ich głosem?
  WSTYD!
  Nie ważne podziały – Wójtem nie jest już Kozyra – jest Kamińska, po tych latach pora to zaakceptować i zacząć działać – Razem!
  Pani Wójt piękny gest, mimo zachowania radnego Gajdowskiego, głowa do góry i dalej przed siebie, my mieszkańcy jesteśmy z Pani dumni i dajemy Pani votum i absolutorium.

  Odpowiedz
  • Koneser
  • Dodano 24 czerwca 2022

  Gmina nigdy nie była taka piękna i czysta. Atmosfera w urzędzie bardzo miła, urzędnicy uśmiechnięci i pomocni. Dlaczego tych kilku radnych nie chce współpracować dla dobra nas wszystkich? może zwyczajowo zazdroszczą, bo sami tego nie potrafią. Kolejne wybory niebawem i możemy a nawet musimy podziękować tym, co im nic się nie podoba i ich NIE wybierać. Nie będzie to trudne. A Pani Wójt niech robi swoje, bo jest wspaniałą wójtową i takiego gospodarza nam trzeba.

  Odpowiedz
  • Ilona
  • Dodano 24 czerwca 2022

  Pani Janina z Mołtajn bardzo brzydko się zachowuje. Jak powiedziała nasza Pani Wójt, jest z jej listy a działa przeciwko. Jakie to smutne, że swój swego w łyżce wody. Wstyd i to wielki dla tej Pani.

  Odpowiedz
   • Takie czasy
   • Dodano 25 czerwca 2022

   Kiedyś za zdradę była kulka

   Odpowiedz
  • Aśka
  • Dodano 24 czerwca 2022

  Ja nie rozumiem tych co nie zagosowali za. Chcą czy nie, to gmina za rządów Marty Kamińskiej bardzo, ale to bardzo wypiękniała, żyje się coraz lepiej. Jest kolorowo i czysto. Ciągle coś się remontuje a tu kilka osób mówi, że im się nie podoba. To po co startują do rady, skoro nie chcą dobrych zmian. Kozyra, nie oszukujmy się, ale nawet jednej dziesiątej tego nie zrobił przez tyle lat co Kamińska przez trzy. Wybierzmy mądrą radę kolejnym razem i będzie wszystkim żyło się lepiej.

  Odpowiedz
  • marecki
  • Dodano 24 czerwca 2022

  Aśka, co tu rozumieć. Wybory chyba się zbliżają to i trzeba podokuczać.
  Nie będzie spokoju puki ci tzw. kozyrowcy są w radzie. Już rozumiesz?

  Odpowiedz
  • Marcin
  • Dodano 24 czerwca 2022

  Wczoraj słuchając sesji, radna Kostyk i Gajdowski zachowali się okrutnie. Kto ich wybrał, jak można, być tak podłym. Można kogoś nie lubić, ale trzeba być obiektywnym. Pani wójt tyle robi dla nas wszystkich, a wy radni od Kozyry nic nie widzicie. Jak możecie spojrzeć mieszkańcom w oczy, wstyd mi za was. Zrobiliście to po złości, nie możecie się pogodzić, że wójtem jest pani Kamińska. Przyjdzie taki moment w życiu, że za podłość, falsz będzie rozliczeni, jak możecie spać z taką hipokryzją. Pani wójt, proszę robić swoje, mieszkańcy widzą Pani ciężką pracę. A na tych… Brak słów. Jesteśmy z Panią

  Odpowiedz
  • Krótko i szeroko ?
  • Dodano 25 czerwca 2022

  Ludzie opamiętajcie się,nawet w rodzinie są snaski. A propo zgody w Radach Samorządowych
  to raczej na dobrze nie wychodzi.Wszędzie tam gdzie spojrzycie na inne Samorządy to ich
  chwalicie a potem w międzyczasie widzicie,że tam Demokracja ma inne barwy nisz Wasze.
  I to jest piękne. 🙂

  Odpowiedz
   • Mariusz Szczerski
   • Dodano 25 czerwca 2022

   Nie? To spójrz na powiat.

   Odpowiedz
  • Krótko i szeroko ?
  • Dodano 25 czerwca 2022

  Spojrzalem na powiat a tam trzy chorągwie łopocą Polaka,Unijna i Ukraińska.
  Dziś dopiero się dowiedziałem,że Krzyżacy pod Grunwaldem z nami przegrali bo zbyt kulturalnie i z honoren walczyli.Nas mając za tych,którzy docenią kunszt Krzyżowcow
  dla ziem Prus Wschodnich. Mozno i tak.

  Odpowiedz
  • Jurek
  • Dodano 25 czerwca 2022

  Tak, dobry przykład. Kucharz już nie knuje z Wiśną i Judaszem. Praktycznie opozycji nie ma za to jest układ wzajemnych zależności. Jeden drugiemu zatrudnia rodzine i jest spokojnie. Teraz szpital jest doskonale prowadzony, nikt nie blokuje pomysłów zarządu i nikt nie patrzy na ręce kolesiów. Wróci Krzysztof przypomni parę spraw i pokaże kto tu rządzi.

  Odpowiedz
  • Krótko i szeroko ?
  • Dodano 26 czerwca 2022

  I takoż bylo,kiedy z honorami Wielki Mistrz i Bracia Zakonni plegli na polu bitwy pod Grunwaldem
  zostali oddani Braciom Zakonnym -Krzyżakom.

  Odpowiedz
  • Marcin
  • Dodano 26 czerwca 2022

  Ja wszystko rozumiem, że wszędzie są niesnaski, ale tu ewidentnie widać, że zagłosowali celowo. Nie rozumiem radnej Kostyk, wcześniej atakowała Gajdowskiego, a teraz panią wójt pomimo, że jest z tego samego ugrupowania. Jak chorągiewka nie ma własnego zdania, kto zrobi jej pranie mózgu, tak atakuje, brak wartości. Po to was wybrali mieszkańcy żebyście byli obiektywni i współpracowali , ale na szczęście mieszkańcy mają oczy i zdrowy umysł. Nie trzeba być psychologiem, żeby radnych rozszyfrować. Razem możemy więcej, nigdy więcej radnych na nie. Pozdrawiam serdecznie .

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *