Zamknij

Przenieśli szkolne korytarze do popularnej gry

11:52, 02.04.2021 Aktualizacja: 11:52, 02.04.2021
Skomentuj

Bartosz Gotowski, Oliwia Tylutka, Magdalena Błażewicz, Grzrgorz Gębka i Mateusz Ged to piątka licealistów, która podjęła się karkołomnego zadania. Przenieśli kętrzyński "Stary Ogólniak" do popularnej wśród dzieci i młodzieży gry komputerowej.

W ciągu czterech miesięcy młodzież stworzyła coś, co do złudzenia przypomina szkołę znaną kilku pokoleniom kętrzynian.

- Odwzorowaliśmy szkołę praktycznie w skali 1:1. Zadbaliśmy o najdrobniejsze szczegóły, takie jak obrazki i zdjęcia na ścianach - relacjonuje Oliwia Tylutka, a Bartosz Gotowski dodaje: - Odtworzyliśmy cały budynek szkoły, od fundamentów po ułożenie dachówek, boisko i parking za szkołą.

Własne budowle i rywalizacja

Inicjatorką projektu była Monika Karanowska, szkolny pedagog. Chętni mogą rozejrzeć się po szkole i wykonać zadania, które przygotowała dla nich młodzież.

- Podczas jednej z przerw pani pedagog zapytała mnie, czy byłbym w stanie zbudować naszą szkołę w Minecrafcie? Wspólnie ustaliliśmy, że byłaby to ciekawa forma promocji szkoły wśród dzieci - mówi Bartosz Gotowski. - Nie zdając sobie sprawy z tego, na co się piszę, zgodziłem się bez wahania (śmiech).

- Ze względu na pandemię nie mogliśmy zrobić Dni Otwartych w szkole, dlatego szukaliśmy innego sposobu na to, aby jak najlepiej odtworzyć klimat naszego ogólniaka - dodaje Magdalena Błażewicz.

Minecraft to gra survivalowa z otwartym światem. Pozwala graczom na budowanie oraz rywalizację w losowo generowanym świecie.

- Nasz serwer posiada tryb gry Adventure, w którym gracze będą mieli możliwość zwiedzenia szkoły oraz wykonania kilku zadań - mówi Grzegorz Gębka. - Przejście na tryb survival pozwoli graczom stawiać własne budowle, rozwijać różne umiejętności oraz rywalizować między sobą.

- Udostępniamy uczestnikom cały budynek szkoły - dodaje Bartosz Gotowski. - W klasach można krótko porozmawiać z wirtualnymi nauczycielami i uczniami oraz wykonać specjalne misje, które sam zaprogramowałem i wdrożyłem na serwer.

Najtrudniej było odwzorować szkołę

Przeniesienie szkoły do wirtualnego świata trochę trwało, tym bardziej że licealiści włożyli sporo wysiłku w to, by odwzorowanie było wierne. Mateusz Ged wyliczył, że na realizację projektu poświęcił około 350 godzin. A to nie koniec, bo serwer cały czas się rozwija.

- Sama budowa zajęła nam około trzech miesięcy - mówi Grzegorz Gębka. - Dekoracja i dodanie różnych mechanizmów oraz udoskonalenie trybu survivalowego to kolejny miesiąc.

Monika Karanowska przyznaje, że ten projekt wymagał od uczniów naprawdę dużego zaangażowania. I choć zdarzały się gorsze dni, spadek formy i motywacji do działania, wszyscy "budowniczowie" bez zastrzeżeń wywiązywali się ze swoich obowiązków szkolnych. Nauczycielka widzi, że praca młodzieży przyniosła ogromne korzyści dydaktyczne i społeczne.

- Każdy nauczyciel matematyki potwierdzi, że uczniowie miewają problemy z wyobraźnią przestrzenną, odwzorowaniem brył i figur geometrycznych - mówi Monika Karanowska - Minecraft pozytywnie wpływa na rozwój takiej wyobraźni.

Sami uczniowie przyznają, że najwięcej trudności mieli z odwzorowaniem szkoły na podstawie szczegółowych jej planów, zachowanie proporcji i miar. Dodatkową przeszkodą był brak doświadczenia w zakresie realizacji projektów.

Lekarstwo na lockdown

- Początki były trudne - przyznaje Bartosz Gotowski. - Rozplanowanie projektu - wybranie skali, hostingu serwera i uczestników projektu było nie lada wyzwaniem. Największym okazało się zarządzanie pracą w grupie. Na szczęście nad wszystkim czuwała pani Monika - dodaje uczeń.

Geometrię przestrzenną i skalowanie zaliczyli chyba na szóstkę! Nie tylko nauczyciele są pod wrażeniem tego, jak z zadaniem poradzili sobie uczniowie. Magda przyznaje, że żaden z twórców projektu nie spodziewał się aż tak pozytywnego odbioru. A Oliwia dodaje: - Wśród moich młodszych znajomych projekt wzbudził duży entuzjazm i zaciekawienie. Wiele osób nie może się doczekać dnia otwarcia serwera. Osobiście nie spotkałam się z żadnymi negatywnymi opiniami na temat tego, co zrobiliśmy. Wręcz przeciwnie: usłyszałam nawet słowa uznania za poświęcony czas i włożoną przez nas energię.

- Docierają do nas bardzo pozytywne komentarze - relacjonuje Bartek - wiele osób chciało nam pomóc i już słyszymy o tym, co nasi znajomi planują zbudować na serwerze.

- Nasz projekt jest skierowany głównie do dzieciaków ze szkół podstawowych - mówi Mateusz Ged - Mamy nadzieję, że umili im to czas podczas przymusowego lockdownu.

"Stary Ogólniak" zaprasza wszystkich do wspólnej zabawy od 1 kwietnia. Serwer startuje o godzinie 18.00. Nad dobrą rozgrywką będzie czuwać niezawodna administracja. red

Zdjęcia: Stary Ogólniak w Minecrafcie. Fot. Autorzy gry

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ZbychuZbychu

0 0

Boże,nigdy przenigdy nie przenoście nam żadnych szkół do epoki cyfrowej. A swoją drogą
cieszyć się trzeba,że mamy w Kętrzynie parę Ogółniaków. 01:51, 03.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%