Policja ostrzega przed internetowymi oszustami

Policja ostrzega przed internetowymi oszustami

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzyna ostrzegają przed oszustami internetowymi, którzy wykorzystując chęć zaoszczędzenia i roztargnienie próbują wyłudzić pieniądze od kupujących w sieci. Na terenie powiatu kętrzyńskiego odnotowano kolejne przypadki takich oszustw.

 

Większość z nas lubi robić zakupy w sieci. Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale aukcyjne. Jednak czasem chęć zaoszczędzenia i roztargnienie wykorzystują oszuści.

– Przekonał się o tym mieszkaniec Kętrzyna, który chciał kupić konsolę Xbox One S. Mężczyzna zapłacił za przesyłkę i do chwili obecnej nie otrzymał paczki. Kolejny przypadek zgłoszonego oszustwa dotyczył Thermomixa. Po wpłaceniu przez kobietę pieniędzy, kontakt ze sprzedającym urwał się – poinformowała mł. asp. Ewelina Piaścik, rzecznik kętrzyńskiej policji.

To tylko dwa przykłady oszustw za pomocą Internetu. Sprawcy, wykorzystując zbytnią ufność w uczciwość drugiego człowieka, wystawiają przedmioty na portalu aukcyjnym często fizycznie ich nie posiadając.

Pamiętajmy, że kupując w sieci, kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to Policji szybko go ująć. Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze. Sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić. Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji. Zamawiając sprzęt elektroniczny zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi. Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego, warto umówić się na odbiór osobisty lub wybrać opcję płatności, nawet o kilka złotych droższą, ale bezpieczniejszą – za pobraniem.

– Jeśli mimo zachowania zasad ostrożności, zamówiony towar do nas nie dotrze, lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka, będą stanowiły dowód przestępstwa – dodaje policjantka. red

 

Zdjęcie ilustracyjne

Podobne artykuły
3  
  • Pan M
  • Dodano 17 lipca 2020

  A może Policja zacznie ostrzegać przed wyborczymi oszustami, czyli politykami którzy wyłudzają głosy mieszkańców, a następnie nie wywiązują się ze swoich zobowiązań doprowadzając w ten sposób do niekorzystnego rozporządzenia swoim głosem i w konsekwencji do wyboru który uderza w interes wyborcy.

  Odpowiedz
   • Chichot losu
   • Dodano 17 lipca 2020

   Ostatnia służba która zajmowała się takimi „ostrzeżeniami” i dbaniem aby społeczeństwa nie zmanipulowano zakończyła żywot w 89 roku. Dziś uwaza się że to była manipulacja manipulacją a ówczesny zagrażający tamtemu państwu był zdrajcą. Czyli jak nie zagrażał to był sam zagrożony? Jak myślisz Panie M podejmie się ktoś dzisiaj takim wyzwaniom aby za 30 lat ktoś ocenił że nie zasługujesz na emeryturę? Porucznikow Borewiczow pozbawiono emerytur a serial i postać cieszy się nadal popularnością.

   Odpowiedz
  • Pan M
  • Dodano 17 lipca 2020

  W krajach z wyższą kulturą polityczną na jej straży stoją statutowo powołane instytucje: Sądy, Policja, Prokuratura. W USA Policja nie ma oporów przed powaleniem na ziemię kongresmena czy przewodniczącego rady-oszusta i poinformowaniem go o jego prawie do milczenia, Prokuratura – postawieniem zarzutów, a niezawisły Sąd – obroną interesu publicznego.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *