Patrzcie w górę! Na niebie pojawi się różowy księżyc

Patrzcie w górę! Na niebie pojawi się różowy księżyc

W środę, 8 kwietnia, na nocnym niebie będzie można zobaczyć różowy księżyc. Będzie to jedna z najjaśniejszych pełni 2020 roku.

 

Z pełnią mamy do czynienia, kiedy nasz naturalny satelita znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i jego tarcza jest widoczna w całej okazałości. W nocy, z 7 na 8 kwietnia 2020 roku, nałoży się na to wyjątkowe zjawisko, tzw. superpełnia. Oznacza to, że Księżyc nie dość, że będzie w pełni, to jeszcze będzie znajdował się bliżej Ziemi niż zazwyczaj. Dokładnie Księżyc znajdzie się w odległości 3357 042 km od Ziemi. To sprawi, że nasz satelita będzie świecić znacznie mocniej – kwietniowy superksiężyc może wydawać się o 7 procent większy, a także o 15 procent jaśniejszy, niż standardowy Księżyc w pełni. To bardzo ekscytujące dla astronomów, nawet jeśli różnica nie zawsze jest dobrze widoczna z Ziemi. Nazwa „różowy Księżyc” jest nieco myląca. Wydarzenie to jest określane, jako „różowe”, dzięki floksom (Floks subulata), które w tym czasie kwitną w USA i Kanadzie.
Różowy superksiężyc będzie widoczny na niebie o godzinie 4:35 w nocy z 7 na 8 kwietnia. Jednak zjawisko będzie można podziwiać już od zachodu Słońca. Źródło: Ekologia.pl

 

Fot. Shutterstock

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *