Opłaty za śmieci będą niższe i nie będzie to Prima Aprilis

Opłaty za śmieci będą niższe i nie będzie to Prima Aprilis

Komitet referendalny zbiera podpisy pod odwołaniem go ze stanowiska, były kandydat na radnego PSL hejtuje na swojej stronie internetowej niemal każdy jego krok, wypaczając rzeczywistość, a on idzie dalej i robi swoje. – Nasze miasto nie ma już czasu na zabawę w politycznej piaskownicy, ludzie chcą spokoju, pracy i normalności, a ja próbuję im to stworzyć – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna

 

Zna Pan byłego burmistrza Sulmierzyc Piotra K.?

(cisza) nie…

A byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego?

Osobiście nie, ale chyba każdy o nim słyszał.

Wie Pan dlaczego przytoczyłem te przykłady?

Nie mam pojęcia.

Obaj zostali odwołani w referendach. Jeden za korupcję, drugi za rzekomy gwałt na urzędniczce.

Powody dość wyraziste.

Zgadza się. A Pana chcą odwołać za podwyżkę śmieci.

Setki samorządów w Polsce musiało to zrobić, więc powinniśmy mieć teraz setki referendów. Tylko, że ta podwyżka nie jest żadną winą Niedziółki, ani innych samorządowców. Tu śmieci to tylko slogan pana Kulasa, który najpierw sam te stawki wyliczył na bazie tych samych informacji, które my mieliśmy, a potem odwraca kota ogonem. Nie dałem temu panu pracy i tu jest powód! Czysto partykularny interes. Dość kupczenia stanowiskami!

Śmieci to jednak temat dla mieszkańców trudny, bo stawka w Kętrzynie jest wysoka.

Jeszcze tak.

Jeszcze?

Od samego początku mówiłem, że nie poddam się bez walki. Od około września prowadzimy negocjacje ze składowiskami i mamy pierwsze sukcesy. Mimo, że nie jesteśmy jeszcze na finiszu rozmów, to już mogę powiedzieć, że opłaty za śmieci będą niższe. Najpóźniej od 1 kwietnia. I nie będzie to Prima Aprilis.

To dobra wiadomość. Dlaczego więc trzeba było w ogóle je podnosić, kosztem popularności i własnego zdrowia? Może warto było poczekać na efekt negocjacji?

Nie można było. Prawo jest bezwzględne, a ja muszę go przestrzegać. Wprowadziliśmy opłatę zgodną z nowymi przepisami, które mówią jasno, że miasto nie może już dokładać do systemu odbioru odpadów (wcześniej mogło). System musi się sam bilansować, co oznacza, że samorząd pośredniczy między mieszkańcami, a składowiskiem. U nas różnica między tym co płacili mieszkańcy, a cenami na składowiskach była ogromna, szczególnie dotyczy to ostatniego okresu 2018 i 2019. Teraz nasze śmieci jeżdżą do Spytkowa, bo tylko tam nas chciano przyjąć. Kętrzyn nie ma własnego składowiska, więc pozostaje nam być na łasce innych. Problem jest jednak w tym, że każde składowisko chce zarobić jak najwięcej i nie patrzy na to skąd przyjmie śmieci. Równie dobrze mogłyby one być z Warszawy. Więc i ceny są warszawskie. 814 złotych za tonę! Nasza 20-tonowa ciężarówka za śmieci musi zapłacić tam ponad 16 tysięcy złotych. Nie mogę tego przeboleć. Pracujemy więc, by mogło to się zmienić.

Co sprawiło, że ceny w Polsce tak poszybowały?

Opłata środowiskowa i spalarnie. Spalarni w kraju brakuje. Składowiska oddają śmieci spalarniom, te wytwarzają z tych śmieci ciepło, a część śmieci trafia do cementowni. Każdy na każdym etapie musi swoje zarobić. Spalarni jest mało, więc windują ceny. Na końcu niestety płaci mieszkaniec. Przygotowuję plan budowy takiego ekologicznego centrum przetwórstwa odpadów w Kętrzynie lub w okolicy w połączeniu z innymi samorządami. Wówczas śmieci mielibyśmy tanie i tanie mogłoby być ciepło. Kętrzyn byłby samowystarczalny i nie musiałby patrzeć na czyjeś widzimisię. Już rozmawiałem o tym z wiceministrem klimatu.

Nowa ustawa nakłada też kary za niesegregowanie odpadów.

Kompletnie się z tym nie zgadzam. Szczególnie jeśli mowa o odpowiedzialności zbiorowej. Ktoś źle segreguje, a mamy karać cały blok? Absurd. Nie będziemy nadgorliwi w tej kwestii, bo jest ona po prostu niesprawiedliwa dla ludzi.

Obwodnica miasta. Przyznam szczerze – zaskoczył Pan wszystkich.

To jest coś na co Kętrzyn czeka od lat. Dzięki naszej współpracy z zarządem województwa udało nam się przekonać marszałka, że to właśnie Kętrzyn zasługuje na obwodnicę. I mamy to. Przetarg na dokumentację już jest i co ważne – my za to nie płacimy. Cały koszt związany z dokumentacją za pewnie około miliona złotych pokrywa Zarząd Dróg Wojewódzkich. Za dwa lata będzie mogła ruszyć budowa. Obwodnica otworzy wiele nowych horyzontów, także dla biznesu, czyli nowych miejsc pracy.

Ale one na razie znikają, na przykład Warmia.

Jedne znikają, ale pojawiają się nowe. Warmia to temat trudny, bo niezależny od samorządu. Właściciel ma wszystkie karty w ręku. Ale my nie próżnujemy. 18-go lutego na moje zaproszenie przyjeżdża poważny inwestor. Będziemy wraz z przyszłymi władzami nowej spółki, która powstaje na gruzach Warmii, wspólnie walczyć o powstanie nowej firmy i utrzymanie miejsc pracy dla co najmniej 70 osób. Pomożemy nie tylko na tyle na ile pozwala prawo, ale będziemy znacznie poza to prawo wychodzić, bo dla mnie najważniejsi są mieszkańcy.

Ale jest widmo referendum, nie zniechęca to Pana?

Nie jest to przyjemne, jak znów chcą cię odwołać (śmiech). W powiecie ludzie byłego burmistrza próbowali aż pięciokrotnie. Ja robię swoje, pełną parą, nie zniechęca mnie nic takiego, bo wiem czym ten hejt budowany od dawna jest podszyty. Żadnym dobrem miasta, a własnym interesem kilku sfrustrowanych osób. Proszę mi wierzyć, ja wciąż bardzo wierzę w ludzi, bo oni dają mi dowód każdego dnia na ulicy, że obraliśmy odpowiedni tor. Muszę uratować 23 miliony złotych, by nie zapłacić przedszkolom niepublicznym, bo to doprowadzi do bankructwa miasta, do tego budowa nowych mieszkań, obwodnica, dom seniora i dom wsparcia, nowe miejsca pracy. Zasialiśmy wiele ziarenek, ale efekty będą widoczne po dwóch, trzech latach. Nie da się zestawić mojego roku z 20 latami poprzednika. On miał pieniądze i unijne wsparcie. Ja mam długi do spłacenia, a unijne wsparcie będzie od 2021 roku. Taka to jest różnica.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję bardzo i tak, jak wierzę w ludzi, tak życzę Czytelnikom wiary w burmistrza. Może nie jest tak medialny jak do tego przywykli, ale na pewno jest bardzo pracowity i ma dobry plan. Robert Majchrzak

 

Podobne artykuły
24  
  • MMMMM
  • Dodano 14 lutego 2020

  Oby tak dalej, każdego bolą podwyżki ale musimy robić wszystko by życie nasze w mieście było jak na najwyższym poziomie. Obwodnica to może być milowy krok do przodu dla całego miasta ale i okolic. Oglądałem wczoraj rozmowę na youtube telewizji mazurskiej Rypina – Kulas. Kulas, w powyższym materiale deklasował Hećmana za jego niegospodarność oraz za wszystkie jego inwestycje. To przykład tego jak łatwo się sprzedał. Po 20 latach posuchy i sadzenia kwiatków czas na inwestycje godne tego miasta. Pozdrawiam Mieszkaniec.

  Odpowiedz
  • Kętrzyniak
  • Dodano 14 lutego 2020

  Gadka – szmatka panie Niedziółka . Mówienie, że musiały być podwyżki bo tak stanowi prawo to bujda na resorach. Przecież powinien burmistrz wiedzieć, że samorząd może dofinansowywać gospodarkę odpadami. Jeżeli będzie obniżka, to burmistrz tylko udowodni, że podwyżka z 21 listopada była nieuzasadniona i źle skalkulowana, a jego obniżka jest wyrazem strachu przed referendum.

  Odpowiedz
   • Dobra rada
   • Dodano 15 lutego 2020

   A ty już udowodniłeś tą pisaniną,że nie nie rozumiesz tego co czytasz.

   Odpowiedz
    • zbyszek
    • Dodano 15 lutego 2020

    A Ty tylko walisz po rogach,rozwiń temat co myślisz otwarcie.

    Odpowiedz
  • MM
  • Dodano 14 lutego 2020

  A droga Kętrzyn – Giżycko, dalej będzie drogą popeerelowską na której giną śmieci?
  A co z oświetleniem Kętrzyna? Dalej będzie ciemno jak w d…. ie?
  A co z specjalną strefą ekonomiczną, tak szumnie głoszoną przez wszystkich kandydatów na burmistrza i poprzedniego starosty?
  A co z nowymi miejscami pracy dla mieszkańców NASZEGO powiatu?
  A co z naszym transportem?
  A co z przyszłą panią naczelnik geodezji, będzie czy nie będzie? Biedulka nie może doczekać się.
  A co dalej ze smogiem w Kętrzynie? Czy ktoś w końcu weźmie się za spalarnie śmieci?
  A co dalej ze strażą miejską? Robią coś pożytecznego ?

  Odpowiedz
  • MM
  • Dodano 14 lutego 2020

  Dziwne, że tak żenująco ustawiony wywiad, ma na celu obronę burmistrza.

  Odpowiedz
   • Mieszkaniec miasta
   • Dodano 15 lutego 2020

   Burmistrza nie trzeba bronić,bronią go jego działania na rzecz miasta i mieszkańców!Osądzam go po czynach.Takiego burmistrza miasto jeszcze nie miało.

   Odpowiedz
   • Seba
   • Dodano 15 lutego 2020

   Żenada to bije z twoich słów czlowieczku. Musisz być mocno flustrowany.

   Odpowiedz
  • Grześ
  • Dodano 14 lutego 2020

  Ale na śmieciach można zrobić niezły interes. Kwestia tylko uczestnictwa w tym procederze. Dobra umowa i każda podwyżka jest interesem odbiorcy i ich podwykonawców.

  Odpowiedz
  • zbyszek
  • Dodano 15 lutego 2020

  Hola,hola pytanie czy za tą obniżką zagłosuja Państwo radni ?

  Odpowiedz
   • zbyszek
   • Dodano 15 lutego 2020

   Kto może cofnąc uchwały RM ? Pytanie bez precedensu bo jeszcze takiego czegoś u nas nie było.

   Odpowiedz
  • FLASZKA
  • Dodano 16 lutego 2020

  PROPONUJE W CZYNIE SPOLECZNYM
  MOSTKI NAD GUBREM
  I DREZYNY ,BO MORDA I KRRRZYSIEK MOGLGLI PARKINK NAD GUBREM ZROBIC
  ALE TUDZIEZ WBRALI BALKON
  CDN POEZJA POD BROWAREEM
  JEDZIENY ZA TOBA

  Odpowiedz
  • Małgosia
  • Dodano 16 lutego 2020

  Kochani mieszkańcy. Tak teraz narzekacie i szczujecie a gdzie byliście – naście lat temu ? Gdzie byliście jak sprzedawano za grosze Warmię, cukrownię, browar, drożdżownię ? Gdzie ? Wtedy nie krzyczeliście, nie hejtowaliście kętrzyńskiej władzy. Teraz gdy prawie wszystko wysprzedane, sprywatyzowane, zdewastowane to pytacie się o miejsca pracy? Myślicie, że powstaną jak feniks z popiołów na zgliszczach zdewastowanych i rozkradanych starych zakładach ? Zacznijcie od siebie. Zwróć uwagę jak ktoś dewastuje nasze wspólne dobro, jak ktoś nie sprząta po swoim psie na środku miasta, pomóż osobie nieporadnej, samotnej, powiedz dzień dobry sąsiadowi którego nie lubisz. Dobro i łaskawsze spojrzenie na świat ułatwia życie więc zacznij od siebie a nie siejesz nienawiść w sieci bo akurat masz zły dzień i musisz dać upust swojej flustracji. Życzę wszystkim miłego dnia 🙂 Małgosia

  Odpowiedz
   • MM
   • Dodano 16 lutego 2020

   Nie płacz, dostaniesz posadkę naczelnika geodezji.

   Odpowiedz
    • Klis
    • Dodano 20 lutego 2020

    A może wydziału oświaty. Podbno Zecer złożyła rezygnację.

    Odpowiedz
     • Klisie
     • Dodano 20 lutego 2020

     A ptaszek też zmądrzał ?

     Odpowiedz
   • Pan M
   • Dodano 16 lutego 2020

   Frustracji – jeśli już.

   Odpowiedz
  • stegee
  • Dodano 17 lutego 2020

  P. Burmistrzu, jakoś nie kumam, najpierw mówił Pan, że śmieci muszą kosztować 31,80 zł, teraz mówi pan, że cena może być niższa. Mam nadzieję, że na zmianę ceny nie ma wpływu groźba odwołania Pana w drodze referendum. Z poważaniem

  Odpowiedz
   • zbyszek
   • Dodano 17 lutego 2020

   Mówił i to i to wyrażnie słychać na Sesji RM w Kętrzynie,po wymianie zdań z Panem Stanisławem Kulasem. Dajmy sobie trochę na luz bo już nie wiem kto tu tendencyjnie pisze aby pisać.

   Odpowiedz
  • Jałowy
  • Dodano 20 lutego 2020

  Powiem Wam coś jeszcze… Częstość wywożenia odpadów… Wcześniej było co tydzień a teraz co 2 tygodnie… I tu przytoczę Wam pewny tekst z życia wzięte:
  -Córcia co byś chciała dzisiaj na obiad?
  -Mam chęć na świeżą rybę tatusiu.
  -Dobrze kochanie, ale rybę to możemy zjeść dopiero za dwa tygodnie we wtotek.
  -A czemu za dwa tygodnie we wtorek?
  -Bo za dwa tygodnie w środę przyjeżdża śmieciarka i zabiera śmierdzące odpady…

  Odpowiedz
   • Pan M
   • Dodano 20 lutego 2020

   A wszystko po to, żeby Niedziółka mógł przebić w transferze Hećmana. Mówię o drenowaniu kapitału miasta. Kapitał ludzki już kapituluje bo warunki życia przypominają już sport ekstremalny. Teraz jeszcze szumnie zapowiadany „skok na kasę” w pakiecie ze zniszczeniem resztek potencjału Kętrzyna.

   Odpowiedz
   • zbyszek
   • Dodano 20 lutego 2020

   Sorry,ale pomydliło Ci się z piątkiem bo piątek jest dniem bezmięsnym a dziś mamy w kalendarzu czwartek – Tłusty Czwartek.

   Odpowiedz
  • Prima Aprilis
  • Dodano 27 marca 2020

  2 zł mniej tylko ,brak słów krytyki

  Odpowiedz
  • nic nie płace
  • Dodano 25 kwietnia 2020

  bo śmieci nie mam ja nie kolekcjoner śmieci

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *