Obejrzyj pamiątki z jednej z 18 przełomowych bitew świata

Obejrzyj pamiątki z jednej z 18 przełomowych bitew świata

W Centrum Biblioteczno-Kulturalnym Powiatu Kętrzyńskiego będzie miała miejsce kolejna interesująca wystawa. Tym razem będzie to wystawa poświęcona Bitwie Warszawskiej z 1920 roku.

Materiały, czyli plakaty, ulotki, mapy i fotografie zaprezentowane na wystawie pochodzą z kilku polskich archiwów oraz źródeł rosyjskich. Wśród niektórych unikatowych dokumentów, eksponowany będzie skan pierwszej strony rozkazu operacyjnego nr 10 000 gen. Tadeusza Rozwadowskiego, który to rozkaz zadecydował o zwycięstwie wojsk polskich i rozbiciu Armii Czerwonej pod Warszawą. Oryginał rozkazu, jak i wiele innych dokumentów dotyczących tego wielkiego patrioty, znajduje się w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku. Dokumenty te zostały zdigitalizowane i udostępnione.

W sierpniu 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa określana mianem „Cudu nad Wisłą”. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara d’Abernon Bitwa Warszawska była jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata. Przywódca bolszewików Włodzimierz Lenin nazwał ją „ogromną porażką” swoich sił. Bitwa Warszawska była starciem zbrojnym stoczonym w dniach 13 – 25 sierpnia 1920 r. pomiędzy Polską i Rosją Sowiecką, decydująca bitwą wojny polsko – bolszewickiej. Znalazłszy się w krytycznej sytuacji i spodziewanej przez wielu klęski, oddziały Wojska Polskiego zdołały pokonać nacierającą Armię Czerwoną. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło sowieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią i rozpętania międzynarodowej rewolucji. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną, opracowany przy udziale szefa Sztabu Wojska Polskiego gen, Tadeusza Rozwadowskiego, wyprowadzony znad rzeki Wieprz 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy i kontruderzeniu od północy wojsk dowodzonych przez gen. Władysława Sikorskiego. Armia Czerwona została zmuszona do wycofania się na wschód, ponosząc znaczne straty, w tym wielu zabitych i rannych oraz wziętych do niewoli. W kolejnych tygodniach siły polskie przeszły do działań pościgowych, odnosząc kolejne zwycięstwa. Wojna zakończyła się zawarciem traktatu pokojowego w Rydze w 1921 roku.

Otwarcie wystawy nastąpi w sobotę, 15 sierpnia, o godz. 13.30 w holu Centrum przy ul. Pocztowej 11, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Wystawę będzie można oglądać w dni powszednie, w godzinach 9.00 – 16.00, do końca września. Tadeusz Korowaj

Fot. Kadr z filmu „1920 Bitwa Warszawska”

Podobne artykuły
4  
 1. to ksiądz wygrał bitwę ?

  Odpowiedz
  • zbych
  • Dodano 25 sierpnia 2020

  Jeden jedyny artykół,w którym wymieniono nazwisko Pana generała Rozwadowskiego.Wcześniej ktoś z internautów we wpisach pod różnymi artkułami bitwy wymienił zasługi Pana generała i zaczełem czytać bardziej doglębnie komu zawdzięczamy ten „Cud nad Wisłą”.

  Odpowiedz
  • Cezary
  • Dodano 25 sierpnia 2020

  Proszę nie odczytywać to jako złośliwość, ale nie można takich błędów popelniac w pisowni.

  Odpowiedz
   • zbych
   • Dodano 25 sierpnia 2020

   Pewnie,to teraz dzieki Twojemu zainteresowaniu się artykułem powiec no co warte sa sojusze,pakty,traktaty i te pisma które mówią o kapitulacji. Tej wiedzy dotychczas nie miałem ale po wejściu do Unii Europejskiej zaczynam coś rozumieć.

   Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *