Nowy projekt kętrzyńskich muzyków – pomysł na folk po mazursku

Nowy projekt kętrzyńskich muzyków – pomysł na folk po mazursku

Trzy utwory na kanale YouTube i debiut „z fanfarami” na antenie radiowej Trójki. Tak zaczyna Wilkołek, nowy projekt, w który zaangażowali się kętrzyńscy muzycy.

 

– Pomysł powstał w lutym tego roku, a wpadliśmy na niego wspólnie. My, czyli Sebastian Bednarczyk – gitarzysta zespołu i ja – mówi Jacek Kwiatkowski. – Dość szybko znaleźliśmy wspólny język muzyczny. Okazało się, że bliskie nam są klimaty rocka progresywnego mocno urozmaiconego harmonicznie.

I śmieszno, i straszno

Jak opowiada muzyk z Kętrzyna, po kilku spotkaniach padło kluczowe „zróbmy coś z folku – z naszego folku”: – Nastąpiła godzina wzajemnych zachwytów pomysłem, jakie to genialne, jakie patriotyczne, jakie proste itd. Oczywiście natychmiast zaczęliśmy szukać źródeł i tu z pomocą przyszedł nam Oskar Kolberg i jego czterdziesty tom Dzieł Wszystkich pt. Mazury Pruskie. W nim właśnie zawarte są nie tylko opisy ludności, od historii do zwyczajów, legend i wierzeń, ale przede wszystkim muzyka. W czasach Kolberga nie było możliwości nagrywania, można było tylko zapisać w nutach – i on to zrobił. A robił to przez 50 lat od 1839 roku przemierzając Polskę we wszystkich kierunkach i dokumentując popularnie mówiąc folklor.

 

Cały artykuł przeczytasz w najnowszym wydaniu gazety: LOGO_RGB

 

 

Na zdjęciu: Jacek Kwiatkowski. Fot. facebook.com

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *