Zamknij

Nie chcemy gloryfikować żadnych postaci historycznych

14:10, 10.08.2019

Dalsze zagospodarowywanie terenu Wilczego Szańca bez ingerencji w część historyczną, poprawianie standardu obsługi turystów poprzez rozbudowę i modernizację budynku hotelowo-restauracyjnego, przebudowa parkingów, części muzealnej, a także nowe propozycje dla dzieci i młodzieży i... rozwój elektromobilności - w tych kierunkach będzie rozwijał się Wilczy Szaniec. O wszystkim opowiada Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo, które zarządza byłą wojenną kwaterą Adolfa Hitlera.

 

- Od samego wjazdu do Wilczego Szańca widać, że obiekt rozwija się i nowocześnieje. Chociażby po nowej bramie wjazdowej.

- To dopiero pierwszy etap prac inwestycyjnych, które chcemy zrealizować w Wilczym Szańcu. Inwestycje rozpoczęliśmy już dwa lata temu. Zrobiliśmy rzeczy, których turysta nie widzi, ale bez których nie moglibyśmy się obejść. Mamy nową, ekologiczną kotłownię, która zasila obiekt, wykonaliśmy za dosyć duże pieniądze nową, ekologiczną oczyszczalnię ścieków. A w tym roku zrobiliśmy cały kompleks wjazdowy do obiektu. Teraz chcemy zająć się trasami zwiedzania. Będą one wykonane w sposób "twardy", czyli taki, który umożliwi przejazd po nich pojazdem elektrycznym, wózkiem inwalidzkim i wózkiem dziecięcym. Chcemy też zrobić ujęcie wody z gminnego wodociągu.

W najbliższych sześciu, ośmiu, a może i dziesięciu latach planujemy kilka większych inwestycji. Mają to być dwa budynki, które rozwiążą problem obsługi turystów oraz kompleks gastronomiczny. W pawilonie obsługi turystów znajdzie się miejsce dla przewodników, sklepik z pamiątkami, informacja turystyczna i w pełni wyposażone zaplecze socjalne z sanitariatami, umywalniami i bankomatami. Jednocześnie chcemy zabrać się za modernizację istniejącego budynku hotelowo-restauracyjnego. Zostanie on rozbudowany o salę konferencyjną i o taras widokowy. Rozbudowany ma być też sam hotel i restauracja.



- Wspomniał Pan o pojazdach elektrycznych, którymi będzie można dojechać do poszczególnych punktów na szlaku zwiedzania. Czy te pojazdy znajdą się na wyposażeniu Wilczego Szańca z możliwością wypożyczenia?

- Elektromobilność jest jedną z dziedzin programu Las Energii. W ramach tego programu kupiliśmy już pojazd, który pracuje w obsłudze Wilczego Szańca, w stu procentach napędzany energią elektryczną. W tym roku zrobimy stację ładowania, która będzie służyła zarówno nam, jak i turystom przyjeżdżającym do nas takimi pojazdami. Wracając do pytania, mamy jeden pojazd typu Melex, który znakomicie sprawdza się w naszych warunkach i jest to dowód na to, że flotę tych małych aut trzeba rozszerzyć. W drugiej i trzeciej strefie Wilczego Szańca istnieje dosyć dobra sieć dróg, więc wszystkim tym, którzy przyjeżdżają do nas na dłuższy czas, moglibyśmy zaproponować wycieczkę Melexami.

- Czy to oznacza, że planowane jest włączenie do szlaku zwiedzania pozostałych dwóch stref byłej wojennej kwatery Hitlera?

- Tak. Jest to plan na najbliższe dwa lata. Ten teren trzeba odpowiednio przygotować. Musimy też zaplanować zakupy pojazdów.

- Ośrodek Edukacji Historyczno-Przyrodniczej Wilczy Szaniec to, jak sama nazwa wskazuje, również edukacja. Pod jakim kątem już są prowadzone te działania, a pod jakim będą prowadzone w przyszłości?

- W miesiącach wakacyjnych jest tutaj bardzo dużo turystów i mamy pełne ręce roboty. Natomiast po sezonie, kiedy jest już rok szkolny, obiekt jest mniej oblegany. Istnieje w tym szansa na wykorzystanie Wilczego Szańca do różnych form edukacji, jak na przykład "zielone szkoły".

Możliwości jest wiele. Warto zaznaczyć, że na jednodniowe wizyty w Wilczym Szańcu przyjmujemy uczniów ze szkół powiatu kętrzyńskiego nieodpłatnie. Robimy to w ramach edukacji historyczno-przyrodniczej.

- Czy ten spadek, który na naszym terenie pozostawiła po sobie III Rzesza Niemiecka, można potraktować jako przestrogę dla dzieci i młodzieży?

- Jak najbardziej tak. Nawet bardzo nam na tym zależy, żeby Wilczy Szaniec stał się obiektem będącym przestrogą dla pokoleń. Nie chcemy gloryfikować tu żadnych postaci historycznych: ani Stauffenberga, ani innych zamachowców, ani nikogo innego ze świty hitlerowskiej. Jest wręcz przeciwnie, chcemy pokazać, że było to miejsce, w którym przez kilka lat podejmowano zbrodnicze decyzje, mające dla całego świata bardzo negatywny skutek. Ma to być miejsce - przestroga. Chcemy w nim pokazywać różne zbrodnicze wątki II wojny światowej, o których właśnie tu decydowano. Z pewnością Wilczy Szaniec jest innym miejscem niż na przykład obóz koncentracyjny Auschwitz. Tam przecież zginęły miliony ludzi.

- Czym jeszcze chcecie przyciągnąć turystów do Gierłoży?

- Oprócz tych wszystkich "twardych" inwestycji, które chcemy tutaj wykonać, mamy też wiele pomysłów na pewne wydarzenia na terenie obiektu. Atrakcje typu inscenizacje wydarzeń historycznych lub wystawy mają pokazać turyście sam obiekt, ale i spełnić rolę edukacyjną. Przykładem niech będzie barak, w którym dokonano zamachu na Hitlera. Odtworzenie tamtych wydarzeń ma na celu pokazanie zwiedzającym co się wówczas naprawdę wydarzyło i co tak naprawdę uratowało Hitlera od śmierci.

- Debiut macie już za sobą...

- Tak. W ubiegłym roku przygotowaliśmy pierwszą inscenizację. Tamtego dnia Wilczy Szaniec odwiedziło około 2,5 tysiąca osób w trzech odsłonach. Jest to dla nas sygnał, że warto w tym kierunku zmierzać.

- Dziękuję za rozmowę.



 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(29)

lesniklesnik

0 0

Oj dobrze przybrał na wadze Zenek. 19:37, 10.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

KętrzyniakKętrzyniak

0 0

A to że nie można wjechać do Gierłoży to czyja wina? Auta od 3 km przed szańcem po obu stronach. Gdzie straż miejska policja straż leśna? Ile musi trwać to oszczedzanie przez zwiedzających 5 złotych opłaty? Ile musi trwać nim postawi się znaki zakazu? 06:54, 11.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlaOla

0 0

A dlaczego na odcinku Skrzyżowanie Pałacyk Ewy Braun a Wilczy Szaniec nie można poszerzyć drogi dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 07:04, 11.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

O ironio...O ironio...

0 0

Dla bezpieczeństwa ruchu stosuje się zupełnie inne rozwiązania. 20:04, 11.08.2019


Pan MPan M

0 0

Jak dla mnie to zwykła filozofia siermiężnie dorobiona do "bicia". Po wyeliminowaniu ozdobników i wytarciu szmatką wielkości boiska piłkarskiego resztek cukru, zostaje mniej więcej taki przekaz: wyłożymy pół lasu polbrukiem i ku radości miłościwie nas opodatkowującego Morawieckiego - napędzimy troszeczkę rynek elektrośmieci... Ups... elektromobilności. 10:05, 11.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ludzkie zale-morskieludzkie zale-morskie

0 0

Czytając wspomnienia okolicznych włodarzy tych ziem tego upiornego systemu bunkrów który powstał bez żadnej z nimi konsultacji a wywoływał w nich ciary na skórze dziś mamy renesans
Kwatery,komu to mamy zawdzięczać.Sami Niemcy to rozpiepszyli bo sie tych budowli powstydzili czemu nie zrobili tak ze swoimi cackami w Bawarii ale tam to Turcy przejeli nie Niemcy ówczesną infrastrukturę a my mamy postepować jak Turcy w Niemczech ?
Nie jestem przeciwny ale wrodzona skromność państwa za Odry umie znależdż fundamenty aby dalej oglądac wschody Słońca najwcześniej z państw zachodnich. 17:41, 11.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Pan MPan M

0 0

Niszczenie obiektów o znaczeniu militarnym przez wycofujące się wojska jest taktyką wojenną, a nie wynikiem wstydu. Natomiast gdybyś zobaczył bawarską, albo nawet górnołużycką prowincję, to nie miałbyś chyba żadnych wątpliwości że zmiany jakie następują w krajobrazie powiatu kętrzyńskiego od powiedzmy 10- ciu lat, to barbarzyńska dewastacja. 18:09, 11.08.2019


ludzkie zale-morskieludzkie zale-morskie

0 0

O jakiej Pan taktyce wspomina roli tej budowli bo trudno to nazwać bunkrami jak dla mnie po
tylu latach życia w ich pobliżu jest to nie wiadomo co ? To miało sens dopuki nieprzyjaciel nie wiedział nic o lokalizacji Kwatery bo same bunkry do końca nikomu nie służyły skoro elita wraz z wodzem pomieszkiwała w domach z drewnianych bali.Sam zresztą Adolf żle się czuł w tym betonowym schronie i to przez parę miesięcy a może tygodni bo jego bunkier do końca był przebudowywany,było mu to na rękę bo mógł sie spokojnie wyspać w drewnianym domku.
To tyle na temat a taktyki wojennej nie muszę znać bo nawet sami Niemcy pozostałe obiekty natury militarnej pozostawili w należytym porządku.Może z myśla o powrocie elita nie życzyła sobie aby ponownie zamieszkiwać to gniazdo,które po zamachu było na ustach całego świata. 19:01, 11.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Pan MPan M

0 0

Co nie zmienia faktu, że tego co zostało nie należy traktować polbrukiem - chociażby z racji założonej po wojnie funkcji edukacyjnej obiektu. 20:11, 11.08.2019


PiotrPiotr

0 0

No nie wiem czy to powinno być rolą Lasów Panstwowch aby przypominać wszystkim gdzie miał nore ten opętany nienawiścią bydlak.
Co na to władzę czyli zwierzchnicy Pana Piotrowicza !?
Upamiętnienie takich miejsc to jest nieporozumienie .
Nie bardzo mogę pojąć jaki jest tego cel?
Delegowanie leśników do wątpliwego z punktu widzenia historycznego projektu.
Lasy mają swoje zadania statutowe i tego powinny się trzymać.
Pewnie Historia jest nauczycielka życia, dlatego dobrze jak mamy wiedzę do czego Prusy Wschodnie wykorzystywał ten złoczyńcy .
Ale nie jest to powod ,aby to miejsce podnosić do rangi historycznej !? 19:25, 22.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Z KetrzynaZ Ketrzyna

0 0

Niemcy pod Berlinem "nore " tego psychopaty zniszczyli !!!
My Polacy naród który najbardziej doświadczył dzialan drugiej wojny światowej mamy pokazywać( a co za tym idzie wydawać środki publiczne) to ohydne miejsce ???
Chyba że ku przestrodze z napisem " Nigdy Więcej " 10:09, 23.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZbychuZbychu

0 0

Z Kętrzyna i co z tego,skoro Kętrzyn leży na uboczu obiektu tego. 19:25, 23.03.2020


CzarekCzarek

0 0

Może obecny Minister Środowiska zareaguje i podpowie ,czym powinny zajmować się Lasy Państwowe!? 11:35, 23.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CezaryCezary

0 0

Zobaczmy ?nie ma zgody na wydawanie publicznych środków na podnoszenie do rangi
historycznej miejsca gdzie się ukrywał ten niemiecki zbrodniarz. 19:09, 23.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

0 0

Nie chcecie gloryfikpwac?
Ale przez takie działania to robicie. 08:39, 24.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZbychuZbychu

0 0

Też tak do niedawna myślałem,ale jak popatrzysz w internecie ile ludzi interesuje się tym obiektem budzącym pasję to i Tobie może się też udzielić.Pewnie można wzorem Niemiec to wszystko zrównac z ziemią ale my Polacy mamy inną mentalność. Pamiętać też trzeba,że ks.proboszcz z Rastenburga był też w Kwaterze kapelanem wojskowym.Poczytałe to sobie z internetu i dopiero sam mogę spokojnie uczyc się o miejscu w którym przyszło mi żyć. 08:59, 24.03.2020


MieszkaniecMieszkaniec

0 0

Jakie to ma znaczenie że pastor z
Rastenburga był w tej .norze
Kapelanem.
Nic nie może mi się udzielić .
Nigdy nie przyszło mi do głowy,aby
,"oddawac cześć" człowiekowi opetanemu z nienawisci. 19:00, 24.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZbychuZbychu

0 0

Wiesz co,od młodości robiliśmy wypady do Gierłoży i zbytnio nikt nie miał takiej wyselekcjonowanej myśli nad jedym Panem Niemcem,dla nas to był obiekt-kwatera do której mozna było dotrzeć rowerem aby połazić po bunkrach,to dawało nam namistkę tego jak dziś daje sport skałkowy na południu Polski. Moje pokolenie wychowane było aby wszystkich Niemców mieć za wrogów coś jak to tobie łatwo pisać obecnie w internecie ,ale też zawęziłeś temat do jednego Niemca. 19:41, 24.03.2020


MieszkaniecMieszkaniec

0 0

Szanowny Panie nie będę komentował upodobań Pana z
mlodosci ?
Natomiast co narodu niemieckiego i krzywd które Polsce oraz Europie i nie tylko wyrządził ,pozostanę przy swoim zdaniu.
Podejrzewam iż Pan faktami też nie będzie dyskutowali.
Jeszcze pragnę napisać jeżeli zachodzi taka potrzeba aby o tym mówić nie potrzebuje Internetu.
Na koniec jestem głęboko przekonany,że władzę zwierzchnie nie pozwolą aby jeden z symboli niemieckich zbrodniarzy byl odbudowywany za publiczne srodki,oraz podnoszony do rangi" historycznej". 05:50, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BasiaBasia

0 0

Jak to w Nadleśnictwie zatrudnia się bez castingu? I to jeszcze kłamczuchę z przyklejonym, sztucznym uśmiechem, która wcześniej pół roku siedziała na L4 mówiąc ludziom, że ma raka piersi.. 07:06, 26.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZiemekZiemek

0 0

Słaby komentarz, nie wstyd panu pani Basiu? Dostałes kierownika i ciagle obrażasz tych co już nie ma i to źle o Tobie świadczy. Jej cycki, jej sprawa. Ty też kłamałeś, że nie wrócisz a jesteś! 11:32, 26.03.2020


SportpwaSportpwa

0 0

Paweł - dwa zdania a tyle błędów. Gdzie Ty chodziłeś do szkoły? 13:01, 26.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WyborcaWyborca

0 0

O kim w piszecie czy to chodzi o Iwonę Turko z . d. Kupa to ona dała nogę do Nadleśnictwa Srokowo.
Do Srokowa przemieścili się też Oracz z żoną oraz Pani Bepierszcz,ale oni wyladowali w instutucjach Gminnych. 17:34, 27.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CezaryCezary

0 0

Tutaj chodzi o arcywazna kwestię a nie kto gdzie i kiedy.!?
Trzeba spowodować aby żaden sposób nie podnosić do rangi historycznej miejsc ,gdzie niemieccy zbrodniarze się ukrywali przed Światem. 17:43, 27.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KetrzyniakKetrzyniak

0 0

Jak ich w Srokowie nie było stać na Wójta ze swojej Gminy a wybrali Olszewskiego z Ketrzyna.
To Kozyra załatwił u Olszewskiego,że tych wątpliwych fachowców przygarnal!? 09:34, 28.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiotrPiotr

0 0

Proszę nie zmieniać tematu .
Jeszcze raz apeluje o powstrzymanie rozbudowy i przywracania " historii ",o zbrodniarzach niemieckich.
Tym bardziej,że wykorzystuje się do tego celu środki publiczne. 09:45, 28.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%