Zamknij

Nie bójmy się udzielać pomocy

15:30, 27.10.2016
Skomentuj
reo

Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej? Kiedy dzwonić po karetkę, a kiedy i jak przystąpić do reanimacji? Jakie mogą być skutki naszych działań? O tym wszystkim opowiadali wolontariusze, którzy odwiedzili Centrum Zdrowia Twój Partner w Reszlu.

 

Czynny udział w pokazie wzięły dzieci, które nauczyły się udzielania pierwszej pomocy dzięki programowi edukacyjnemu, prowadzonemu przez ratowników medycznych z Bartoszyc. Mowa tu o programie Mali Wielcy Ratownicy, którego autorem jest spółka Al-Med z Bartoszyc. Spółka ta nie tylko prowadzi działalność zarobkową, ale także udziela się non profit. Pokaz, który odbył się w Reszlu, prowadzili Bartłomiej Chilmanowicz i Piotr Kłosowski, na co dzień funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i ratownicy medyczni.

- Program składa się z pięciu spotkań - wyjaśnia Bartłomiej Chilmanowicz. - Zaczynamy oczywiście od teorii, a na piątym spotkaniu dzieci dokonują już samodzielnie reanimacji na fantomie czy podłączają defibrylator.

Termin pierwsza pomoc obejmuje zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Czynności te podejmuje osoba znajdująca się na miejscu zdarzenia, wykorzystując powszechnie dostępny sprzęt medyczny oraz leki. Polskie prawo nakłada na świadka zdarzenia obowiązek powiadomienia o nagłym zagrożeniu zdrowotnym pogotowia ratunkowego lub innych służb ratowniczych (straż pożarna, policja), a także udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu. Dlatego też nie powinniśmy obawiać się udzielania pomocy.

- Człowiekowi, który już jakiś czas nie oddycha, nie może się przytrafić już nic gorszego - tłumaczy Bartłomiej Chilmanowicz. - Nie należy więc obawiać się konsekwencji udzielenia pierwszej pomocy. Trzeba natomiast bać się konsekwencji jej nieudzielenia.

Spotkanie z ratownikami z Bartoszyc było pierwszym tego typu przedsięwzięciem zorganizowanym w Centrum Zdrowia Twój Partner. W niedalekiej przyszłości planowane są kolejne.

rm

 

Zdjęcie: Dzięki programowi Mali Wielcy Ratownicy dzieci potrafią wykonać reanimację i obsłużyć defibrylator. Fot. Robert Majchrzak

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

JarryJarry

0 0

Świetna akcja, więcej takich! 11:11, 28.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

NikośNikoś

0 0

Ja się nie uczę. Są tacy którym nie udzieliłbym pierwszej pomocy. A gdybym umiał to bym musiał 21:01, 28.10.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wwwwww

0 0

kretyn! 21:02, 28.10.2016


RyszardRyszard

0 0

Co tak dużo o tym Reszlu ostatnio? Nie ma innych gmin w powiecie tylko Kętrzyn i Reszel? A Korsze to jakieś sa teraz grosze? A Barciany i Srokowo ? 07:12, 13.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%