Zamknij

Najważniejsze jest mieć, dokąd wracać - debata o patriotyzmie

09:01, 11.11.2016
Skomentuj

 

Dzień przed 98. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w reszelskiej restauracji Rycerska odbyła się debata dotycząca patriotyzmu. Jej uczestnicy starali się odpowiedzieć czym w dzisiejszych czasach jest patriotyzm i jak się zmieniał na przestrzeni lat.

 

Według definicji, patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.

Młodzież manifestuje patriotyzm

10 listopada debatujący w Reszlu starali się znaleźć konkretną odpowiedź na pytanie: Czym jest patriotyzm? Miejski Ośrodek Kultury w Reszlu, wspólnie z fundacją Civitas Christiana, zorganizował debatę Patriotyzm wczoraj i dziś. Zaproszeni goście i mieszkańcy Reszla - głównie młodzież z miejscowych szkół -  dyskutowali o tym, czym tak naprawdę jest patriotyzm i jak na przestrzeni lat się zmieniał. Na początku debaty zaprezentowano sondę uliczną, w której zapytano Polaków o to, jak wyrażają swój patriotyzm. Według młodych ludzi to czynny udział w wyborach, wywieszanie biało-czerwonej flagi czy też chęć walki za Ojczyznę. Prowadzący debatę Zenon Złakowski, dziennikarz Radia Olsztyn, zauważył, że obecnie patriotyzm w wykonaniu młodych ludzi jest agresywny.

- Młodzież bardzo manifestuje swój patriotyzm - powiedział Złakowski i od razu przypomniał, że patriotyzm Polaków nierozerwalnie związany jest z religią katolicką. - Debata to okazja, by pogłębić patriotyzm, ponieważ w tym roku świętujemy 1050-lecie chrztu Polski. Religia i wiara zawsze dawały Polakom nadzieję w bardzo trudnych chwilach.

Do dyskusji włączył się też przedstawiciel harcerzy, który przypomniał, że harcerze walczyli o Polskę w zdecydowany sposób, a wielu z nich straciło życie za Ojczyznę.

Walka o moralność społeczeństwa

Taką opinię podziela też Rita Kostka, prowadząca Ognisko Kultury Rodzinnej Hubertówka. Warmińska gospodyni wystąpiła w stroju ludowym.

- Patriotyzm to miłość nie tylko do Ojczyzny, ale również miłość do rodziny, ofiarność i pracowitość - powiedziała Rita Kostka. - Uważam, że to ciągła walka o moralność społeczeństwa.

Magdalena Lewkowicz, nauczycielka historii, laureatka nagrody im. Ireny Sendlerowej, podkreśliła, że patriotyzm to przede wszystkim miłość.

- Albo się kocha, albo się nie kocha. Należy jednak pamiętać, że patriotyzm to nie obowiązek czy nienawiść - dodała, po czym zapytała uczniów z czym kojarzy im się patriotyzm. Młodzi ludzie wymienili m.in. miłość, szacunek i lojalność.

W 21. wieku nawet istota patriotyzmu uległa zmianie. Jedno jest natomiast pewne - patriotyzm w "historycznym" czy "nowoczesnym" wydaniu oznacza miłość do Ojczyzny. Ta jednak nie zawsze bywa łatwa.

- Ojczyznę doceniamy dopiero wtedy, gdy z niej wyjedziemy. Nagle okazuje się, że polska kuchnia jest najlepsza na świecie, że nasze krajobrazy są najpiękniejsze - podsumowała Magdalena Lewkowicz. - Najważniejsze jest mieć, dokąd wracać, a bez waleczności i ofiarności pokoleń byłoby to niemożliwe.

Judyta Łepkowska

 

Fot. Beata Kilanowska/facebook.com

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MazurMazur

0 0

Brawo, w Kętrzynie takiej debaty nikt nie organizuje sa ważniejsze sprawy lokalne. Szpital kino i takie tam.... 11:54, 11.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Królowa po króluKrólowa po królu

0 0

... i takie tam pie...ły 22:07, 12.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%