Mieszkańcy naszego powiatu dali się zaplątać w sieci

Mieszkańcy naszego powiatu dali się zaplątać w sieci

Niemal pięć tysięcy złotych stracili mieszkańcy naszego powiatu podczas transakcji internetowych. W ciągu dwóch dni poszkodowanych zostało pięć osób.

Epidemia koronawirusa spowodowała, że coraz więcej spraw załatwiamy w sieci. Kupujemy towary, usługi, opłacamy  rachunki. Internet to wygodne narzędzie, dzięki któremu możemy ograniczyć kontakt z innymi osobami. Musimy jednak pamiętać, że sprawy związane z naszymi pieniędzmi musimy traktować szczególnie ostrożnie. Takiej ostrożności zabrakło pięciorgu mieszkańcom powiatu kętrzyńskiego, którzy na początku roku zostali ograbieni przez internetowych złodziei. Łupem oszustów padło niemal 5 tysięcy złotych.

We wtorek, 5 stycznia, okradziona została jedna z mieszkanek gminy Korsze. Poprzez internetowy komunikator została poproszona o pożyczenie pieniędzy przy użyciu kodów BLIK. Pokrzywdzona, przekonana o tym, że pomaga znajomej, przekazała oszustom 2 000 złotych.

– Okazało się, że komunikator jednej z kobiet został przechwycony przez przestępców. Nieświadoma znajoma dostała wiadomość z prośbą o pożyczenie pieniędzy przy użyciu kodów BLIK. Jak się później okazało, została oszukana – relacjonuje asp. Ewelina Piaścik, rzecznik Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie.

Policjantka dodaje, że tego samego dnia do kętrzyńskiej komendy dotarło również zgłoszenie o od mieszkanki gminy Kętrzyn, która w sieci zamieściła ogłoszenie o sprzedaży biżuterii. Skontaktował się z nią potencjalny kupiec, który w trakcie konwersacji poprosił aby sprzedająca wystawiła przedmiot „za pobraniem”, kliknęła w wysłany do niej link, a tam podała dane swojej karty płatniczej.

– Niestety, pokrzywdzona na fałszywej stronie wpisała numer karty oraz wszystkie swoje dane. Po chwili kobieta zorientował się, że padła ofiarą oszusta, ponieważ z jej konta zniknęło blisko 450 złotych – dodaje Ewelina Piaścik.

Do kolejnych, trzech podobnych oszustw, doszło dzień później. W pierwszym przypadku jeden z mieszkańców Kętrzyna wystawił w internecie kurtkę na sprzedaż. Oszust wyłudził od niego dane autoryzacji karty i z konta pokrzywdzonego ubyło 468 złotych. W drugim przypadku kobieta, która wystawiła na sprzedaż torebkę damską, padła ofiarą oszusta, który zabrał z jej konta blisko 500 złotych. Z konta trzeciego z pokrzywdzonych ubyło niemal 1 500 złotych.

– Mężczyzna wystawił na sprzedaż buty. Gdy pojawił się potencjalny kupiec i w tym przypadku również oszust, tak poprowadził konwersację, że wyłudził od sprzedającego numer karty z której dokonał przelewu – relacjonuje rzeczniczka.

Policjantka po raz kolejny apeluje też o ostrożność. Zaznacza, żeby pamiętać o tym, że z za nim przekażemy komukolwiek kod BLIK czy inne dane dotyczące naszych finansów, musimy upewnić się, że nie kryje się za tym próba oszustwa. rm

Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta „Media bliżej ludzi”, finansowanego ze środków Departamentu Stanu USA.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pexels

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *