Marta Kamińska: Dbam o finanse gminy i jej mieszkańców

Marta Kamińska: Dbam o finanse gminy i jej mieszkańców

Nie ustają plotki wokół finansów gminy Barciany. Rozmaite „legendy” nasiliły się w ostatnich dniach, po uchwaleniu przez radnych podwyżki wójtowego wynagrodzenia. Ktoś wytworzył nawet informację, że stało się to kosztem… diet sołtysów! Jaka jest prawda? Jak naprawdę wyglądają finanse gminy Barciany i czy „legendy” mają swoje potwierdzenie w rzeczywistości? O tym wszystkim z Martą Kamińską, wójt gminy Barciany, rozmawiał Robert Majchrzak.

 

Jednym z punktów obrad podczas ostatniej sesji Rady Gminy Barciany było podjęcie uchwały dotyczącej Pani wynagrodzenia. Chociaż było to zaledwie tydzień temu, to już narosło na ten temat wiele legend. Jedna z nich głosi nawet, że ta w sumie niewielka podwyżka Pani uposażenia spowoduje, że ucierpią na tym sołtysi z gminy Barciany…

Tak, również do mnie dotarły te informacje. Nie jest to oczywiście prawdą. Zacznijmy od tej „legendarnej” już podwyżki. Otóż radni z klubu „Razem” wystąpili z inicjatywą uchwałodawczą o podwyższeniu mojego wynagrodzenia. Dziękuję im za to, ale również dziękuję niektórym radnym z tak zwanej opozycji, którzy nie byli przeciwni podjęciu uchwały w tej sprawie.

Co do diet sołtysów, został ujednolicony procent inkasa dla nich, ponieważ był zróżnicowany od trzech do dziewięciu procent, w zależności od ilości mieszkańców w danych sołectwie. Na prośbę między innymi sołtysów chciałam to ujednolicić do stawki pięciu procent i stąd propozycja uchwały. Kolejnym krokiem, który zrobiłam, był wniosek wystosowany na sesji, już po ustaleniu z przewodniczącym komisji budżetu i finansów, że podniesiemy stawkę diety sołtysom. Do tej pory sołtysi w gminie Barciany otrzymywali 234 zł kwartalnie, my zaproponowaliśmy 260 zł, czyli dziesięć procent najniższej krajowej pensji. I taki też jest zapis w uchwale. Gdy najniższa pensja będzie wzrastała, to automatycznie sołtysi otrzymają dziesięć procent nowej stawki.

Pani słowa potwierdza na przykład pani sołtys sołectwa Skandawa, która publicznie, korzystając z Facebooka, wypowiedziała się, że po tej zmianie sołtysi mają finansowo lepiej.

Pani sołtys rzeczywiście potwierdziła to, pisząc na Facebooku jak jest naprawdę. Potwierdzą to też inni sołtysi. Te pieniądze zostały sołtysom wypłacone 31 stycznia, czyli wszyscy otrzymali 260 zł, a procent inkasa zostanie naliczony po wpłacie pierwszej raty podatku.

Jak Pani uważa, kto produkuje te fałszywe informacje i w jakim celu?

Nie wiem w jakim celu. Nie chcę doszukiwać się i wskazywać imiennie tych osób. Mówiłam już wielokrotnie, że już się do tego przyzwyczaiłam. Radzę sobie z tym. Nie zabiera mi to ani chęci, ani zapału do pracy…

Pełny zapis rozmowy w najnowszym wydaniu Tygodnika Kętrzyńskiego

 

Zdjęcie: Marta Kamińska. Fot. Robert Majchrzak

Podobne artykuły
6Komentarz
  • KAROL
  • Dodano 7 lutego 2020

  Tak trzymać Pani wójt,robić swoje dla dobra mieszkańców gminy.Ci co rzucają kłody pod nogi sami się o te kłody wcześniej czy póżniej przewrócą. Powodzenia.

  Odpowiedz
  • zbyszek
  • Dodano 7 lutego 2020

  Miałem już nic nie pisać na temat rządów w Barcianach i gminie ale droga od Skandawę na Momajny która „leci” w połowie jest w ruinie to tak pod rozwagę Pani sołtys i niech nie chwali tak tej stawki bo to są grosze w porównaniu do pensji wójta.Wiem co piszę bo mój teść był Sołtysem.

  Odpowiedz
   • Sołtys
   • Dodano 9 lutego 2020

   Powiem panu że droga Skandawa Silginy jest w duzooozo gorszym stanie niż droga Skandawa Piskorze . Ja w swojej miejscowości miałam 7 % z podatku , kwotę która nazbieralam od mieszkańców głównie rencistów i emerytów którzy czekają kiedy przyjdę to około 2000 kwartalnie i 234 zl .Mam też kilku rolników którzy przelewy robią na konta bo im wygodnie . W naszej gminie sa tez sołtysi ktorzy zbieraja np . 800 zl kwartalnie z podatków bo w sołectwach nie ma rolnikow .Teraz cieszymy sie ze mamy 5 % z kwoty ktora uzbieramy i 260 miesięcznie , zdaje sobie sprawe ze w porównaniu z ludźmi pracującymi na wyższych stanowiskach nasze pensję są małe . Cieszymy się że ktoś o nas pomyślał cytuje moja kolezanke ” jestem sołtysem czwartą kadencję i to jest moja
   pierwsza podwyżka „

   Odpowiedz
  • Anonim
  • Dodano 7 lutego 2020

  Otóż radni z klubu „Razem” wystąpili z inicjatywą uchwałodawczą o podwyższeniu mojego wynagrodzenia Czy w Barcianach działa Razem ci od Adriana Zandberga?

  Odpowiedz
  • zbyszek
  • Dodano 8 lutego 2020

  Pozazdrościć tylko tym na wsi,możecie uchować kurki,mieć swoje ziemniaczki a dodatkowo korzystać z wszelkich udogodnień jakie tylko może zapewnić miasto,nawet banki udzielają wam wysokiego debetu to czemu Pani wójt ma tyle roboty ?

  Odpowiedz
   • Wujek dobra rada
   • Dodano 8 lutego 2020

   Zbyszku zawsze możesz sprzedać mieszkanie w mieście i przeprowadzić się na wieś
   Gmina Barciany zaprasza
   Będziesz korzystał ze wszelkich udogodnień życia na wsi

   Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *