Ks. Andrzej Preuss: Choroba to także lekcja

Ks. Andrzej Preuss: Choroba to także lekcja

– Koronawirus nas odkrył. Zdemaskował nasze lenistwo bądź gorliwość. Ukazał prawdę o nas samych – mówi ksiądz Andrzej Preuss, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie. Kilkanaście lat temu ksiądz Andrzej był proboszczem parafii w Barcianach oraz wikariuszem w parafiach pw. św. Katarzyny i św. Jacka w Kętrzynie. Jednoczył ludzi. Teraz potrzebuje naszego wsparcia by żyć…

Z księdzem Andrzejem rozmawiamy o poście, ale też o jego chorobie. To stwardnienie zanikowe boczne (SLA) – bardzo groźna choroba, polegająca na uszkodzeniu centralnego obwodowego układu nerwowego. Do głównych objawów należą zaniki mięśni, utrata sprawności ruchowej…

Zaczniemy rozmowę od księdza choroby, czy od Środy Popielcowej i postu?

(Po chwili namysłu) Środa Popielcowa i post.

Dlaczego Środa Popielcowa jest ważna w Kościele Rzymskokatolickim?

Dla każdego chrześcijanina powinna być momentem wchodzenia w zmianę życia duchowego. Jest po to, aby poznać siebie, zobaczyć kim jestem i co potrzebuję zmienić w swoim życiu.

Jeden dzień na to wystarczy?

Czasami i całego życia będzie za mało. To droga…

W Środę Popielcową najczęściej słyszymy „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” oraz „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, które z tych zdań jest ważniejsze?

Myślę, że są to zdania równoważne, bo pokazują naturę człowieka. Papież senior Benedykt XVI powiedział, że największym grzechem człowieka jest pycha. Człowiek nie widzi swojej słabości. Myśli, że zawojuje świat, że jest najmądrzejszy, że wszyscy muszą go słuchać. Walczyć z pychą nie jest łatwo, dlatego potrzeba nam takiego spojrzenia w siebie, uzmysłowienia sobie, że jesteśmy słabi i grzeszni. Proch jest symbolem bycia słabym. Te słowa musimy odbierać nie w kontekście śmierci, przemijania i cierpienia, ale bardziej patrzenia w siebie, że nie jestem idealnym człowiekiem. „Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię” jest dopełnieniem tych słów, bo kiedy dostrzegę swoją grzeszność, mam chęć nawracania się. Poprawy.

Koronawirus utrudnia katolikom chodzenie do kościoła, to problem

Koronawirus przede wszystkim nas zdemaskował. Pokazał prawdę o każdym z nas. Zdemaskował nasze lenistwo bądź gorliwość. Po roku widać to doskonale. Mówienie o ograniczeniach to absurd. Podczas Bożego Narodzenia były trzy Pasterki, pamiętam ubiegłoroczną Wielkanoc, gdzie po liturgii i otwarciu kościoła spowiadaliśmy wiernych, udzielaliśmy komunii i działo się to wszystko w zgodzie z wymogami, ograniczeniami. Kto chciał – dotarł. Pamiętam, że przez kilka pierwszych miesięcy zeszłego roku mówiło się, że koronawirus wszystko zmieni.

Zmienił?

No właśnie. Pytam, czy zmienił sposób naszego przeżywania, spotkania ze sobą, z przyjacielem, znajomym, rodziną, z panem Bogiem? Bo to, że chodzimy w maskach, że zdarza się kwarantanna, czy izolacja, to żadna zmiana. Stawiam to pytanie również sobie. Czy tamto Boże Narodzenie, Wielki Post i Wielkanoc, i to przede mną, ma na nas inny wpływ, czy nie? Pamiętam msze, gdy do kościoła mogło wejść jedynie po 5 osób. I te bunty, mówienie, że to prześladowanie religijne katolików. To były bardzo głupie opinie. Prześladowanie jest wtedy, kiedy ktoś nie pozwala mi, próbuje utrudnić spotkanie z Panem Bogiem. Ci, którzy chcieli wówczas byli, w kościele, znaleźli do niego drogę. Dostęp nie był utrudniony. Wymagał jedynie gorliwości i chęci. Mam nadzieję, że dla jakiejś części osób była to zmiana, bo zaczęli szukać. Prorok mówi „Szukajcie go dopóki pozwala się znaleźć”…

Cały wywiad w najnowszym wydaniu Tygodnika Kętrzyńskiego i Tygodnika Szczytno

Wsparcia finansowego na rzecz księdza Andrzeja Preussa można dokonać poprzez stronę internetową szczytnopomaga.pl/ksiadz-andrzej.

Zdjęcie: Ks. Andrzej Preuss. Fot. Tygodnik Szczytno

Podobne artykuły
3  
  • Zbyszek
  • Dodano 25 lutego 2021

  Prosze księdza jak zobaczyłem zdjęcia w tej tu gazecie,w której ksiądz udziela wywiadu jak Narodowcy stoją u drzwi mojego kościola św,Katarzyny w Kętrzynie to co mam sobie pomyśleć ?

  Odpowiedz
   • Zbyniu
   • Dodano 25 lutego 2021

   Weź i się puknij w łeb.

   Odpowiedz
  • Sam nie wiem
  • Dodano 25 lutego 2021

  To chyba nie byli narodowcy.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *