Zamknij

Komendant rozmawiał z młodzież o zagrożeniach w internecie

09:53, 02.05.2022 Aktualizacja: 09:53, 02.05.2022
Skomentuj

Podinsp. Adam Sternik, komendant Komisariatu Policji w Korszach, odwiedził jedną ze szkół średnich w Kętrzynie. Rozmawiał z młodzieżą na temat bezpiecznego surfowania po sieci internetowej oraz ogólnie pojętego hejtu i odpowiedzialności prawnej.

Spotkanie odbyło się 28 kwietnia, w Zespole Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie. Spotkanie komendanta z uczniami liceum w całości poświęcone zostało cyberprzemocy. To negatywne zjawisko wykorzystuje media elektroniczne, takie jak Internet czy telefonia komórkowa. W swej lekkiej odmianie, opiera się na SMS-ach i e-mailach o obraźliwej treści, przybierając głównie formę wyzywania, straszenia, lub poniżania kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych. Zdecydowanie bardziej drastyczną formą cyberprzemocy jest dręczenie poprzez używanie komunikatorów internetowych, dokonywanie wpisów na forach dyskusyjnych, czy też robienie zdjęć komórkami, rejestrowanie filmów i udostępnianie ich w Internecie bez zgody osoby nagrywanej. Celem spotkań jest wykształcenie wśród młodzieży prawidłowej reakcji w sytuacjach związanych ze zjawiskiem cyberprzemocy. W trakcie zajęć z uczniami policjant omówił wszystkie formy i przejawy tego negatywnego zjawiska.

- Z dobrodziejstw Internetu chętnie korzystają młodzi ludzie,  często tracąc kontakt z rzeczywistością. W dobie powszechnej cyfryzacji z sieci korzystają również przestępcy. Wyśmiewanie, zastraszanie, nękanie, podszywanie się pod inną osobę czy publikowanie niechcianego wizerunku, to tylko część ze sposobów jakimi posługują się osoby dopuszczające się cyberprzemocy. Dlatego tak bardzo ważna jest edukacja dotycząca zasad bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież - tłumaczył uczniom niecodzienny gość. red

Hejt to internetowe obrażanie, które jest niestety zjawiskiem powszechnym. To forma przemocy słownej, bardzo często anonimowej. Przykre, krzywdzące komentarze dotyczące wyglądu, czy zachowania mogą być dla młodego człowieka wyjątkowo dotkliwym doświadczeniem. Powszechność hejtu wpływa również na innych odbiorców, którzy oswajają się z przemocą słowną w Internecie i przestają na nią reagować. Komentarze, pozornie błahe i nieszkodliwe, mogą pociągać za sobą bardzo poważne konsekwencje. Taka forma cyberprzemocy obniża samoocenę, może sprawić, że nastolatek zamknie się w sobie, odsunie od innych. Najczęściej powoduje przykre emocje: smutek, gniew, strach. Hejt może doprowadzić do depresji czy innych poważnych problemów psychicznych, a nawet do samobójstwa.

Fot. KPP Kętrzyn

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

BricoBrico

0 0

Rozmawiał z młodzież- udziela się styl info-ketrzyn 24? 19:21, 02.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wujek KrzysiekWujek Krzysiek

0 0

To ten gruby alimenciarz ma w ogóle jakiś styl ?? 20:15, 02.05.2022


reo
0%