Kętrzyn znów wśród najbiedniejszych… GUS opublikował kolejny ranking

Kętrzyn znów wśród najbiedniejszych… GUS opublikował kolejny ranking

Kętrzyn jest jednym z najbiedniejszych miast na Warmii i Mazurach. Tak wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego.

 

Najbiedniejszą gminą naszego regionu jest Węgorzewo. Dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi tam niewiele ponad 3,5 tysiąca złotych. Plasuje to gminę Węgorzewo na 2 292. pozycji w Polsce.

– Chyba nie jesteśmy aż tak biedni, jakby się mogło wydawać. W tym roku zaplanowaliśmy 69 inwestycji na kwotę ponad 18 mln zł – mówi Krzysztof Piwowarczyk, burmistrz Węgorzewa. – Jednak nie mamy na naszym terenie dużych zakładów przemysłowych czy wielkich obiektów hotelowych. A w ubiegłym roku nie mieliśmy wielkich inwestycji z unijnym dofinansowaniem, bo konkursy się opóźniły. Żyjemy z turystyki. A turyści są i teraz w sezonie nie znajdzie pan wolnego miejsca noclegowego. Miasto tętni życiem.
W Kętrzynie nie ma turystyki, a i z przemysłem jest u nas krucho. Dochód, którym może się „pochwalić” Kętrzyn, wynosi dokładnie 3 526 zł. Wyżej w rankingu są na przykład Korsze, których dochód na mieszkańca według GUS wynosi 5 130 zł.

Ranking najbogatszych gmin w Polsce otwiera gmina Kleszczów. Dochód gminy na mieszkańca wynosi tam 41 tysięcy złotych. Na Warmii i Mazurach najbogatsze są Olsztyn, Płoskinia i Mikołajki. W czołówce są też Kisielice i Stawiguda. Dochody najbogatszych gmin na Warmii i Mazurach sięgają 6,5 tysiąca złotych na mieszkańca. Największy awans w rankingu najbogatszych zanotowały Mikołajki. W ubiegłym roku gmina zamykała drugą setkę, dziś w zestawieniu najbardziej zasobnych gmin jest na 87. pozycji.

red

 

Fot. Robert Majchrzak

Podobne artykuły
5Komentarz
  • Bolczeslaw
  • Dodano 10 sierpnia 2018

  Hmmmmmm Staromistrz i Redaktor Naczelny pewnej prasy nie zgodzą sie na ranking GUS’u. „Przecież cały czas sie coś dzieje są inwestycje, są kredyty, to jak najbiedniejsi???” – Możliwe, że ta to skomentują.

  Odpowiedz
  • zbyszek
  • Dodano 10 sierpnia 2018

  Dziś patrzę i oczom nie wierzę na naszym jeziorku pływa specjalna barka do wbijania pali w dno.Ponoć ma tam być nowe molo z kawiarnią na środku jeziora tak jak było przed II Wojną Światową.

  Odpowiedz
   • zbyszek
   • Dodano 10 sierpnia 2018

   Acha, skoda tylko tej roboty bo po zimie lód może wszystko zepsuć.

   Odpowiedz
  • BadBoy
  • Dodano 10 sierpnia 2018

  Niedługo Barciany będą bogatsze przez tą parówke. Wiesia zawijaj się stąd!

  Odpowiedz
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kętrzyn
  • Dodano 11 sierpnia 2018

  Kętrzyn (do 1946 r. Rastembork, niem. Rastenburg) – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu kętrzyńskiego.

  Miasto leży w krainie historycznej Prusy Dolne (na terenie dawnej Barcji) kilkanaście kilometrów na wschód od granic Warmii.

  Niegdyś prężny ośrodek przemysłowy, dzisiejszy Kętrzyn jest niewielkim i ciągle malejącym miastem z liczbą mieszkańców wynoszącą 27 478, z czego 52,5% stanowią kobiety, a 47,5% mężczyźni. W latach 2002-2017 liczba mieszkańców zmalała o 4,0%. Średni wiek mieszkańców wynosi 42,7 lat (dane GUS z roku 2017)

  Kętrzyn znalazł się na 4 miejscu w Polsce ogłoszonej w roku 2017 przez Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN „czarnej listy” małych i średnich miast zagrożonych zapaścią społeczno-gospodarczą.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *