Zamknij

Jakie oświetlenie zewnętrzne wybrać?

09:22, 31.08.2021 Aktualizacja: 09:24, 31.08.2021
Skomentuj

To może być atrakcyjna dekoracja każdego domu. W suchej praktyce, oświetlenie zewnętrzne ma po zapadnięciu zmroku pozwolić poczuć się bezpieczniej i pewniej. Wybór dostępnych lamp, chociażby na kolory-swiatla.pl, pozwala jednak na uczynienie z oświetlenia również interesującej ozdoby.

Oświetlenie zewnętrzne domu często traktowane jest z lekceważeniem. Często poprzestajemy na zamontowaniu lampy przy drzwiach wejściowych. Jednak dobrze dobrane oświetlenie na zewnątrz domu może stworzyć niebanalny efekt.

LED i energia ze słońca

Najlepsze efekty uzyskamy, planując jednocześnie oświetlenie zewnętrzne całej posesji. W ogrodzie musimy wziąć pod uwagę ścieżki, schody, drzewa, rabaty kwiatowe, altany czy oczka wodne. Przy samym domu światła potrzebują też furtki, bramy, drzwi wejściowe, podjazdy i tarasy.

Nowoczesne oświetlenie ogrodowe może być trwałe i przede wszystkim energooszczędne. Halogeny, świetlówki i diody LED łatwo jest łączyć w rozmaite konfiguracje. Coraz popularniejsze są też lampy na energię słoneczną. Do wyboru mamy m.in. odporne oprawy najazdowe, które umieszcza się w nawierzchni lub wyposażone w szpikulec, przeznaczony do wbicia w ziemię. Ich eksploatacja prawie nic nie kosztuje. Jeśli do tego zamontujemy system inteligentnego, automatycznego sterowania, spełnią się nasze marzenia o pięknie oświetlonym ogrodzie w niewielkich kosztach.

Praktyczny czujnik ruchu

Oświetlenie wejścia do domu, a zwłaszcza informacji o numerze posesji, przydaje się przez całą noc oraz w długie popołudnia jesienią i zimą. Utrudnia pracę złodziejom, a ułatwia służbom ratunkowym czy porządkowym, taksówkarzom, kurierom i wszystkim, którzy chcą do nas trafić. Warto użyć w tym miejscu źródeł światła pobierających jak najmniej energii, czyli LED, najlepiej wyposażonych w czujnik ruchu, włączający światło tylko wtedy gdy ktoś zbliży się do naszego domu.

Oprawa z czujnikiem ruchu przyda się też przy wjeździe do garażu. Pierwszą zaletą jest to, że nie trzeba wysiadać z samochodu, żeby włączyć światło. Uruchamiająca się lampa może również zwracać uwagę domowników na to, że ktoś porusza się po posesji. Jest więc swego rodzaju zabezpieczeniem przed włamywaczami. Trzeba tylko zadbać o to, żeby czujnik nie reagował na samochody lub osoby poruszające się poza ogrodzeniem.

Doświadczenie i wyobraźnia

Na koniec coś o oświetleniu schodów. W tym przypadku warto zastosować kilka opraw dających światło o niezbyt dużym natężeniu. Wówczas dość duże płaszczyzny, znajdujące się na różnych wysokościach, są w miarę równomiernie oświetlone, a każdy stopień jest dobrze widoczny. Efektowne w tym przypadku jest światło emitowane przez lampy zagłębione w podstopnicach lub stopnicach. Schody znajdujące się pod dachem można oświetlić przy pomocy opraw sufitowych lub podbitkowych, a jeśli przylegają do ściany, możemy zastosować oprawy wpuszczone w elewację.

Dom jest niezmienny, ale ogród wygląda inaczej, zależnie od pory roku czy upływających lat. Zaprojektowanie funkcjonalnego, ładnego oświetlenia wymaga więc doświadczenia oraz wyobraźni. Pomocą służymy tutaj.

Fot. Pexels

Artykuł sponsorowany

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

"Farel" i wszystko j

0 0

Teraz wiem czemu "Philips" z Kętrzyna się zwija-są lepsi od niego na rynku w sprawie oświetleń.
Szkoda mi byłej firmy,bo naście lat temu byl w czołówce lamp oświetleniowych. 10:54, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%