Jak przygotować dziecko do trudnej rozmowy?

Jak przygotować dziecko do trudnej rozmowy?

Pod koniec października Powiatowa Bibliotekę Publiczną odwiedziło 110 dzieci z kętrzyńskich szkół podstawowych nr 1 i 4. Dzieci uczestniczyły w zajęciach biblioterapeutycznych „Jesień liścia Jasia”.

 

Październik i listopad to dobry czas na rozmowy o śmierci, która jest częścią życia. Czas na rozmowy o starości, chorobach, o najtrudniejszych pożegnaniach i pogodzeniu się z nimi. Są to rozmowy trudne, ale bardzo ważne dla dziecka i dla nas samych. Często nawet nie przypuszczamy, jak głębokie przemyślenia mają dzieci, jak wiele przeżyć niesie im próba „zrozumienia świata”.

Dzięki wizycie na grobie ukochanej babci, czy wspomnieniom o niedawno pożegnanym, ukochanym zwierzaku, możemy dowiedzieć się czego boi się nasze dziecko. Pomóc mu zdefiniować swoje uczucia i przez to lepiej je zrozumieć. Wszystkie dzieci, prędzej czy później, dotyka śmierć najbliższych im osób, a także ukochanych zwierzątek. Jak o tym rozmawiać? Jak przygotować dziecko do rozmowy o starości, chorobach, najtrudniejszych pożegnaniach i pogodzeniu się z nimi? Właśnie o tym jest książka Leo Buscaglia, która dostosowana została do dziecięcego odbioru świata i poradzenia sobie ze stratą czy zrozumieniem śmierci. W opowiadaniu liść Jaś i jego przyjaciele  zmieniają się wraz z następującymi po sobie porami roku, aby w końcu ze śniegiem spokojnie opaść na zimę. Na podstawie treści opowiadania uczniowie, którzy odwiedzili bibliotekę, porównywali pory roku do pór życia człowieka. Po tym nastąpił czas rozmów na trudny temat śmierci, której nie powinny się bać – tak jak nie bał się liść Jaś. Na zakończenie dzieci wykonały prace – kolorowe liście w rożnych porach roku i umieszczały je na konarach drzewa. Drzewa Życia…

(PBP)

 

Fot. Archiwum PBP Kętrzyn

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *