Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego?

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego?

Znając wysokość raty kredytu gotówkowego, możesz zadecydować, czy Twoja sytuacja finansowa pozwala Ci spłacić zadłużenie. Ponadto, masz możliwość zaplanowania wydatków w miesiącu. Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego? Czy można to zrobić samemu?

 

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego?

Zanim zdecydujesz się na obliczenie raty kredytu, musisz zdać sobie sprawę, że składa się na nią wiele parametrów, do których zalicza się:

 • Prowizję, czyli jednorazową opłatę, jaką pobierają banki oraz firmy pożyczkowe za udzielenie zobowiązania. Prowizja jest uwzględniania albo w całkowitym koszcie kredytu, albo doliczana już na samym początku.
 • Oprocentowanie, które dzieli się na stałe oraz zmienne. Stałe, jak sama nazwa wskazuje, nie ulega zmianie przez cały czas kredytowania. Oprocentowanie zmienne zależy od stóp procentowych, ustalanych przez Narodowy Bank Polski. W przypadku zmiany stóp zmienia się również oprocentowanie.
 • RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Procentową, ukazującą wszystkie dodatkowe opłaty,

Ponadto na wysokość raty ma wpływ również:

 • ilość rat. Im jest ich więcej, tym po
 • rodzaj rat: równe albo malejące,
 • ubezpieczenie np. od utraty pracy, choroby lub śmierci, które jest obowiązkowe lub dobrowolne.

Na podstawie tych danych, możliwe jest obliczenie raty kredytu gotówkowego. Możesz oto poprosić instytucję finansową albo samemu. Zamiast stosowania wzorów matematycznych, skorzystaj z narzędzia, jakim jest kalkulator kredytowy. Znajdziesz go w internecie.

 

Czy warto korzystać  kalkulatora kredytowego?

Obecnie na rynku finansowym działa wiele instytucji bankowych, które mają mnóstwo ofert. Znalezienie tej jedynej, najlepszej to proces czasochłonny. A obliczenie raty byłoby trudne i żmudne. Dlatego warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator kredytowy. Stworzono go z myślą o osobach, które chcą znaleźć jak najkorzystniejszą ofertę kredytu dla siebie, a także dopasować ją do swoich potrzeb i możliwości.

Warto mieć na uwadze, że kalkulator kredytowy nie poda dokładnej wysokości rat kredytu. Kwota, jaką wyliczy, jest orientacyjna i pomaga w decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, a także  wybrać najkorzystniejszą ofertę. Możesz dokonywać symulacji, wpisując różne parametry np. różną kwotę czy okres kredytowania. Jeżeli stwierdzisz, że rata jest za duża, możesz wpisać inne dane i jeszcze raz ją wyliczyć. To samo dotyczy okresu spłaty.

Co więcej, gdy pokażą Ci się oferty dopasowane do wpisanych danych, masz możliwość pozostawienia swojego numery telefonu. Jeśli to zrobisz, konsultant zadzwoni do Ciebie z propozycją kredytu. To niezwykle pomocne. Ponadto, wykorzystując narzędzie, zaoszczędzasz sporo czasu. Z kalkulatora możesz korzystać bez wychodzenia z domu, o każdej porze dnia.

 

Jak działa kalkulator kredytowy?

Kalkulator oparty jest na technologii, umożliwiającej obliczenie wysokości raty kredytu. Aby tego dokonać, musimy przesunąć suwakiem  lub wpisać w puste pola odpowiednie dane, takie jak:

 • kwotę zobowiązania, które chcemy zaciągnąć,
 • interesujący nas okres kredytowania,
 • oprocentowanie kredytu,
 • prowizję,
 • rodzaj rat.

Na podstawie danych, narzędzie oszacuje wysokość miesięcznej raty. To możliwe, ponieważ kalkulatory współpracują z  bazą danych poszczególnych baków, która jest na bieżąco uaktualniana, a także konkretnymi danymi związanymi z daną ofertą kredytową. Poprzez zastosowanie odpowiedniego algorytmu, narzędzie jest w stanie przeliczyć dane i w rezultacie przedstawić je w postaci ofert, jak najbardziej dopasowanych do wpisanych danych.

 

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *