Interesujące wystawy w Reszlu. Galeria Zamek zaprasza!

Interesujące wystawy w Reszlu. Galeria Zamek zaprasza!

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza do Galerii Zamek w Reszlu. Okazjami do spotkań będą dwie wystawy sztuki współczesnej: „Nie tylko Wenecja” oraz „Poszukiwania i kontynuacje. Polska grafika współczesna z kolekcji Muzeum Warmii i Mazur”.

 

„Pielgrzymka do św. półkonia” Franciszka Starowieyskiego będzie osią wystawy odwołującej się do historii i idei towarzyszących powołaniu Galerii, będzie  kroniką i swoistą dokumentacją wydarzeń minionych dziesięcioleci. Pokazane zostaną prace artystów, reprezentujących Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji w latach 80.  oraz twórców, których Galeria gościła w czasie swojej ponad 30-letniej historii.

Druga z wystaw to polska grafika współczesna. Tkwiąc mocno korzeniami w tradycji, pozostaje otwarta na wartości, wynikające z nowych technologii i oryginalnych postaw artystów. Pewne rygory, związane z tradycją warsztatu, prowokują twórców do poszukiwań, wyzwalają wyobraźnię, sprzyjają posługiwaniu się metaforą. Nowe technologie pozwalają na wręcz nieograniczone powielanie, drukowanie i kopiowanie, ale obserwuje się także  kult oryginału i wybór unikatu. Z jednej strony nowe możliwości, z drugiej zaś –  powrót do technik tradycyjnych: miedziorytu, drzeworytu, akwaforty, akwatinty. Na wystawie pokażemy grafikę w rysie historycznym, zaczynając od lat 60. i 70., poprzez kolejne dekady z całą różnorodnością tendencji, stylów i artystycznych kodów.

Otwarcie wystaw odbędzie się w piątek, 11 maja, o godzinie siedemnastej. Wstęp wolny.

Grażyna Prusińska, kurator wystaw

 

Zdjęcie: Franciszek Starowieyski w Galerii Zamek, w 1992 roku. Fot. Archiwum Muzeum Warmii i Mazur

Podobne artykuły
1
    • Iwona
    • Dodano 8 maja 2018

    Uluzany już po ciężkiej chorobie może go tam spotkamy?

    Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *