Inscenizacja historyczna w Wilczym Szańcu. O tych, którzy walczyli za wolną Polskę

Inscenizacja historyczna w Wilczym Szańcu. O tych, którzy walczyli za wolną Polskę

Za tydzień, w niedzielę 5 sierpnia, w Wilczym Szańcu w Gierłoży odbędzie się bardzo interesujące widowisko historyczne. Miłośnicy historii będą mieli okazję zobaczyć inscenizację walk z okresu Powstania Warszawskiego.

 

Inscenizacja walk Armii Krajowej Kampinos z sierpnia 1944 roku zostanie zaprezentowana trzykrotnie. Widowisko będzie można obejrzeć o godzinach dwunastej, czternastej i szesnastej. Wystąpią w nim rekonstruktorzy z GRH 9PSK – Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych oraz GH Ostpreussen. Ponadto organizatorzy wydarzenia przygotowali wystawę i projekcję filmu poświęconego Powstaniu Warszawskiemu.

rm

 

Grupa Kampinos powstała na bazie różnych oddziałów AK, które w wyniku akcji „Burza” znalazły się na terenie Puszczy Kampinoskiej. W sierpniu i wrześniu 1944 grupa wiązała znaczne siły nieprzyjaciela, odciążając tym samym powstańczą Warszawę. Jej oddziały stoczyły 47 bitew i potyczek oraz przejściowo wyzwoliły spod niemieckiej okupacji centralną i wschodnią część puszczy, zamieszkaną przez kilka tysięcy osób.

 

Zdjęcie: W Wilczym Szańcu szykuje się nowoczesna lekcja historii. Fot. Radio Wnet

Podobne artykuły
2Komentarz
  • kolarz
  • Dodano 30 lipca 2018

  Skojarzyłem sobie ,że to niecałe 3 miesiące od zamachu na wodza III Rzeszy w Prusach nastąpiło powstanie warszawskie.Czasem następuje zgodne myślenie u Polaków i Nienców,ale do tego wniosku doszedłem po prawie pół wieku.

  Odpowiedz
   • kolarz
   • Dodano 31 lipca 2018

   11 dni a nie 3 miesiące.

   Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *