Gmina Kętrzyn nie zwalnia tempa i realizuje kolejne inwestycje

Gmina Kętrzyn nie zwalnia tempa i realizuje kolejne inwestycje

– Ilość środków zewnętrznych, pozyskanych przez Gminę, powoduje problemy… czasowe. Samo „przerobienie” procedury przetargowej – od ogłoszenia do wyłonienia wykonawcy – zabiera nam dużo czasu. Mnogość inwestycji powoduje, że tego czasu mamy coraz mniej – mówi Paweł Bobrowski, wójt gminy Kętrzyn, z którym o gminnych inwestycjach, ale i nie tylko, rozmawiał Robert Majchrzak.

 

– Za nami pierwszy kwartał roku 2018. Jaki on był dla wójta gminy Kętrzyn?

– Nic się nie zmieniło – ten kwartał był bardzo pracowity.

– Jakie główne zadania zostały w tym czasie zrealizowane?

– Przede wszystkim przygotowania do procedur przetargowych, przygotowania dokumentacji. Pierwsze przetargi zostały ogłoszone, część z nich została już rozstrzygnięta, jak na przykład zakup kruszywa na drogi, czy przebudowa kolejnych dróg gminnych.

– Czyli w gminie Kętrzyn, zresztą tak jak i w innych gminach, drogi są priorytetem?

– Szczególnie w tym roku, po mokrej zimie. Drogi gruntowe, szutrowe, są w bardzo złym stanie technicznym.

– Gdzie występują największe problemy?

– Nie da się tego ukierunkować. Wszystkie drogi gruntowe są w bardzo złym, a wręcz tragicznym stanie.

– Co poza drogami?

– Został ogłoszony przetarg na zagospodarowanie brzegów jeziora Mój. W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na utworzenie Centrum Aktywności Lokalnej, kończymy też prace projektowe na kolejne… drogi (uśmiech).

– Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Kętrzyńskiego zapadła decyzja o włączeniu się do budowy ścieżki rowerowej Kętrzyn – Gierłoż – Parcz. To dobra informacja?

– Jak najbardziej tak. Jest to bardzo dobra informacja, iż obecne władze powiatu podtrzymały finansowanie projektu budowy ścieżki rowerowej.  W mojej ocenie priorytetem pod względem turystyki na naszym terenie powinno być połączenie ścieżką rowerową dwóch naszych największych atrakcji turystycznych, czyli Świętej Lipki i Gierłoży.

– Gmina Kętrzyn jest gotowa, żeby przystąpić do realizacji takiego zadania?

– W tej chwili jesteśmy na etapie opracowywania dokumentacji technicznej ścieżki rowerowej Kętrzyn – Gierłoż. Dalej będziemy poszukiwać środków zewnętrznych, żeby tą inwestycję zrealizować.

– Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się pewne problemy z odbiorem odpadów od mieszkańców gminy Kętrzyn. Czy na dzień dzisiejszy problem ten jest już zażegnany i wszystko funkcjonuje jak należy?

– W mojej ocenie tak. Odpady są odbierane na bieżąco. Nie docierają do mnie jakieś groźniejsze sygnały, żeby w tej materii coś funkcjonowało niewłaściwie.

– A jak wygląda sprawa wodociągów?

– Zamierzamy realizować sukcesywnie budowę własnych wodociągów oraz modernizować stacje uzdatniania wody. Chcemy całą gospodarkę wodociągową prowadzić we własnym zakresie.

– Czego jeszcze brakuje, żeby stało się to faktem?

– Kłaniają się tutaj procedury przetargowe. Ilość środków zewnętrznych, pozyskanych przez Gminę, powoduje problemy… czasowe. Samo „przerobienie” procedury przetargowej – od ogłoszenia do wyłonienia wykonawcy – zabiera nam dużo czasu. Mnogość inwestycji powoduje, że tego czasu mamy coraz mniej. A w tej chwili realizujemy inwestycje, na które środki w stu procentach pochodzą z zewnątrz.

– Jaki jest przewidywany koszt realizacji, nazwijmy to: projektu wodociągowego?

– 1,2 miliona złotych

– Jak w gminie Kętrzyn wyglądają inwestycje w obiekty użyteczności publicznej? Samorządy chętnie sięgają po środki na termomodernizację takich obiektów.

– Nam również udało się pozyskać środki na termomodernizację dwóch obiektów: szkoły w Biedaszkach i szkoły w Nakomiadach. Projekty zakładają pełną termomodernizację z wymianą źródeł ciepła na pompy ciepła, dzięki czemu znacznie obniżymy koszty utrzymania tych obiektów.

– Innym projektem realizowanym przez Gminę Kętrzyn jest e-urząd. Na jakim to jest etapie?

– Tutaj też kłania nam się procedura przetargowa. Poza tym w pierwszej kolejności realizujemy sprawy służące mieszkańcom gminy…

– Projekt e-urząd też ma służyć mieszkańcom…

– Też, ale w tej chwili ważniejsze są drogi i w pełni to rozumiem. Przetarg na realizację projektu e-urząd powinien zostać ogłoszony w drugim półroczu 2018 roku.

– Sztandarową inwestycją gminy Kętrzyn jest chyba jednak plaża w Czernikach. Na jakim etapie znajduje się realizacja tego projektu?

– Trwa przetarg (uśmiech), ale już w przyszłym tygodniu otworzymy złożone oferty.

– Przewidywana kwota na realizację tego przedsięwzięcia to 1,7 miliona złotych. A co jeżeli okaże się, że oferty opiewają na znacznie wyższe kwoty?

– W tej chwili ogłosiliśmy drugi przetarg i mam nadzieję, że takiej sytuacji nie będzie.

– Podczas gali plebiscytu Sołtys Roku 2018, która odbyła się w hali sportowej Powiatowego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Kętrzynie, rzucała się w oczy bardzo silna i zgrana reprezentacja gminy Kętrzyn. Jaka jest recepta na takie scementowanie lokalnego środowiska?

– Nie ma na to recepty. Nasi sołtysi sami w sobie są wspaniałymi ludźmi, życzliwymi i proszę mi wierzyć, że zawsze mogę na nich liczyć.

– W gminie Kętrzyn zafunkcjonowało niejako odbicie lustrzane programu powiatowo-gminnego „50 na 50”. Jak w tym roku wygląda program przebudowy dróg sołeckich, dalej cieszy się zainteresowaniem ze strony sołectw?

– Jak najbardziej. W ubiegłym roku po raz pierwszy ogłosiliśmy program przebudowy dróg sołeckich. Spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem i większość sołectw przeznaczyło większość swoich środków z funduszy sołeckich właśnie na ten cel. Myślę, że w tym roku będzie to kontynuowane.

– Kontynuowane będzie też chyba wspieranie gminnych sportowców. Ostatnimi czasy docierają do nas informacje chociażby o coraz większych sukcesach zapaśników z Karolewa.

– (Uśmiech) Każda grupa sportowców wciąż może liczyć na wsparcie.

– Zbliża się Wielkanoc. Czego z tej okazji życzy Pan mieszkańcom gminy Kętrzyn?

– Przede wszystkim radosnych i spokojnych świąt, spędzonych w gronie rodziny i przyjaciół, a także jak najwięcej życzliwości wokół.

– Dziękuję za rozmowę.

Podobne artykuły
3Komentarz
  • Mazur
  • Dodano 1 kwietnia 2018

  Pan redaktor i w Święta pracuje ?

  Odpowiedz
  • wybory samorządowe 2018
  • Dodano 1 kwietnia 2018

  Oni też nie zwalniają tempa? (powiat Niedziółki też nie zwalniał tempa 😉 )
  Jak gmina ma taką prędkość to niech dokończy rozpoczętą drogę w Martianach.

  Odpowiedz
   • Droga jest super
   • Dodano 2 kwietnia 2018

   Tą, której mieszkańcy w końcu po tylu latach się doczekali, choć była obiecywana w każdej poprzedniej kadencji? Dokonczy na pewno. Ten wójt akurat jest słowny.

   Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *