Felieton na święta: Jeden za wszystkich

Felieton na święta: Jeden za wszystkich

Kolejny raz Święta Wielkanocne przypominają każdemu z nas o najważniejszym wydarzeniu w historii ludzkości. Oto umarł Jeden człowiek za wszystkich, aby każdy, kto uwierzy nie zginął, ale miał wieczne życie.

Szymon Kołdys

Nie tylko umarł ale i zmartwychwstał, obiecując podobne zmartwychwstanie, tym co w Niego uwierzą. W swej istocie to jest sedno ewangelii, którą się opowiada już od dwudziestu wieków po całej ziemi. Celem jest by każdy naród na ziemi usłyszał o Jezusie z Nazaretu, który pokonał śmierć.

Niezwykłe w opowiadaniu ewangelii jest to, na jaki opór napotyka ze strony ludzi. Ewangelia to wieść o życiu i miłości – w zasadzie, to czego pragnie najbardziej każdy człowiek. Kto nie chce żyć będąc kochanym i mając kogo kochać? Jednakże owo poselstwo napotyka na bariery ludzkiego nastawienia. Być może przyczyna leży w tym, że owa „śmierć” Jednego za wszystkich jest czymś, co odstrasza, bo niby dlaczego musiał umierać i to na krzyżu. Odpowiedź, że z powodu grzechu człowieka, nie jest miła. Dlaczego? Dlatego, że otaczają nas mili, kulturalni, wykształceni, pracowici ludzie, którzy starają się żyć jak najlepiej potrafią, no i może nie mają ochoty usłyszeć, że to za ich grzechy umarł Jezus. Oznaczałoby to, że mimo wszystkich swoich zalet może nie jesteśmy wcale tacy mili jak to na oko wygląda. Nieprzyjemna myśl…

Ciekawe natomiast jest to, że krzyż zniknął z kartek wielkanocnych, zastąpiły go jajko i zajączek. Jajko i zajączek budzą miłe skojarzenia, a krzyż raczej ponure, wybór zatem prosty dla producentów kartek. Tylko, że Wielki Piątek i Niedziela Wielkanocna nie są wydarzeniami upamiętniającymi jajko czy zajączka. To właśnie krzyż i pusty grób są historycznymi znakami dzieła jakiego Bóg dokonał pośród ludzi, gdyż umarł Jeden, by wszyscy nie musieli umierać i zmartwychwstał Jeden by wszyscy, co wierzą , jak On zmartwychwstali. Kiedy będziemy jeść białą kiełbasę, tłuc kolorowe jajka, gryźć makowca i czekoladowego zająca, dobrze jest pamiętać, że te święta tak naprawdę zadają nam pytanie o to, w co wierzymy.

Autor jest pastorem w Kościele Chrześcijan Baptystów w Kętrzynie.

Fot. Pexels

Podobne artykuły
5  
  • Kwatermistrz
  • Dodano 3 kwietnia 2021

  „On nie musiał pokonywać śmierci,On nic nie musiał nikomu coś udowadniać bo nie a Ci co
  w niego uwierzyli i wierzą to trwa.

  Odpowiedz
   • Krajan
   • Dodano 4 kwietnia 2021

   Musiał,za grzech Adama!

   Odpowiedz
    • gubernator
    • Dodano 5 kwietnia 2021

    – i Ewy! równouprawnienie jest
    ………..
    – a czy nie umarł za grzech swoich braci Żydów, którzy go fałszywie oskarżyli i zamordowali?… a może przede wszystkim, skoro Naród Wybrany to i grzech przed innych grzechami?…
    ……….
    – zajączek, jajko i bazie… może to znaki, że Bogowie nas Słowian też z martwych wstają?…

    Odpowiedz
     • Krajan
     • Dodano 5 kwietnia 2021

     Bogowie?-raczej bogowie lub bożkowie,mocium panie…

     Odpowiedz
  • Alleluja
  • Dodano 3 kwietnia 2021

  Świętujmy bo to dla wielu z nas ostatnie święta.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *