Dzień pamięci o wybitnych Polakach na lotnisku Wilamowo

Dzień pamięci o wybitnych Polakach na lotnisku Wilamowo

Na lotnisku Kętrzyn – Wilamowo odbyła się uroczystość poświęcona Wielkim Polakom. W sobotnie południe, tradycyjnie już upamiętniono dokonania Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Papieża Jana Pawła II.

 

– Dla trwałego upamiętnienia 6 października 1954 roku, kiedy to Kardynał Wyszyński jako więzień stanu był przewożony przez  lotnisko Wilamowo i odlatywał z jednego miejsca internowania do drugiego, zainicjowałem (mając akceptację Kardynała Glempa oraz osobiste zaangażowanie arcybiskupa Edmunda Piszcza, byłego ordynariusza Archidiecezji Warmińskiej) postawienie na lotnisku pamiątkowego obelisku. W dniu 6 października 2001 r. w uroczystej scenerii odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia. Od tego momentu „Dzień Pamięci…” został ustanowiony jako stałe święto realizowane każdego roku na lotnisku Kętrzyn Wilamowo – przypomniał Stanisław Tołwiński, prezes Aeroklubu Krainy Jezior i główny organizator wydarzenia.

Związki osobiste Prymasa Wyszyńskiego i Kardynała Wojtyły stały się inspiracją dla organizatorów, aby w 2005 r. podczas obchodzenia „Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego”, dokonać odsłonięcia obelisku z tablicą poświęconą „Janowi Pawłowi II – największemu pielgrzymowi lotniczemu świata”. Od 2006 roku uroczystości utrwalające pamięć o Wielkich Polakach są obchodzone pod nazwą „Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II”.

Obchody „Dnia Pamięci…” jak zwykle odbyły się w uroczystej  oprawie. W apelu uczestniczyli przedstawiciele wojewody warmińsko-mazurskiego, lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych oraz uczniowie ze szkół powiatu kętrzyńskiego. Po złożeniu wiązanek kwiatów i oddaniu hołdu Wybitnym Polakom, w hangarze lotniczym odbyła się msza święta.

– Chciałbym zainspirować wszystkich, abyśmy dawali przykład młodym pokoleniom kultywowania ideałów i osoby zasłużonych Polaków. Przy tym wydarzeniu nasuwają się mądre słowa Kardynała Wyszyńskiego: „Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi…” – dodaje Stanisław Tołwiński. rm

Fot. Robert Majchrzak

Podobne artykuły
5Komentarz
  • e=mc2
  • Dodano 6 października 2019

  … wybory coraz bliżej, to i każda okazja do lansu jest dobra Panie kandydacie Tołwiński.

  Odpowiedz
   • Father
   • Dodano 6 października 2019

   W tym wypadku dobry lans to połowa sukcesu. To biznezmen z pasją która rozwija nie tylko dla swojego zysku. Rozwój lotniska w naszym regionie to rozwój wielu dziedzin w okolicy. Turystyka, drobny transport itp.

   Odpowiedz
  • zbyszek
  • Dodano 6 października 2019

  Wszyscy żolnierze mają postawione kołnierze w bluzach moro od zimnego wiatru a harcerzom nie wypada kulić się przed zimnem podczas takiej uroczystości.

  Odpowiedz
  • Ewa nie z raju
  • Dodano 6 października 2019

  Lans kandydata na senatora z Warszawy jest oczywisty jak 2 X 2 = 4 ale mnie kłuje w oczy to , że upamiętniają sukienkowych ale prawdziwego bohatera Witolda Pileckiego ps. „Witold”, „Druh” cisza i sukienkowi jakoś nabrali wody w usta – to jest nasz prawdziwy bohater ! ! !
  – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948.
  Ciekawa jestem co na to organizator imprezy ? ? ? .

  Odpowiedz
  • taki tam sobie mieszkaniec
  • Dodano 7 października 2019

  … w środowisku lotniczym mówi się, ze Pan kandydat faktycznie przyczynił się do rozwoju lokalnego lotnictwa – ma tak wysokie ceny za usługi, że taniej jest wykosić i lądować na przydomowym polu niż na tym lotnisku…
  Osobiście jestem zdania, że tworzenie w tak odległym od cywilizacji miejscu, miejsca lokalnego kultu poprzez stawianie kolejnych melchiorów (z Asterixa), to tylko i wyłącznie dbanie o własne interesy. Na co dzień ten teren jest nie dostępny, to co mam zrobić jak będę chciał dzieciom pokazać to wyjątkowe miejsce? Dlatego podtrzymuję jak wyżej.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *