Dzieci dowiedziały się o ludziach, którzy tworzyli historię naszej małej ojczyzny

Dzieci dowiedziały się o ludziach, którzy tworzyli historię naszej małej ojczyzny

Cmentarze i mogiły wojenne z okresu I wojny światowej były tematem spotkań uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie z Tadeuszem Korowajem, dyrektorem Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Powiatu Kętrzyńskiego.  

 

Podczas spotkań kętrzyński historyk powiedział: – Cmentarze to szacunek dla historii, ale i świadectwo naszej kultury. Jako gospodarze tej ziemi powinniśmy pamiętać i otaczać szacunkiem tych, którzy historię naszej małej ojczyzny tworzyli przed nami i zostawili nam w spadku wszystko to, co składa się na krajobraz kulturowy. Jest to naszym moralnym obowiązkiem.

W przygotowanej prelekcji można było zobaczyć pomniki poświęcone wszystkim poległych z danej miejscowości, np. Siniec, Szczeciniak, Bobrowo, Prosna.

Porządkowanie i odnawianie starych cmentarzy jest inicjatywą i zasługą  członków lokalnych stowarzyszeń działających na terenie powiatu kętrzyńskiego, przede wszystkim Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewej, które podjęło się uporządkowania wszystkich cmentarzy wojennych oraz stowarzyszenia „Blusztyn”, które rokrocznie przeprowadza duże akcje porządkowania poszczególnych cmentarzy na terenie gminy Srokowo, a także w pozostałych  gminach powiatu kętrzyńskiego.

W tej niezwykle ciekawej lekcji historycznej  uczestniczyli uczniowie klas 5f, 7a,7b,7c, 7d, 8a, 8b, 8c.

– Dziękujemy zaangażowanym nauczycielom: Barbarze Groch, Agnieszce Przybylińskiej, Elżbiecie Jadczak, Anecie Lesik, Dorocie Aronowskiej, Alinie Rudak, Bożenie Tomczak i

Karolinie Kosiorek – podsumowują Agnieszka Trypucka i Aneta Duda, które czuwały nad sprawną organizacją spotkań. red

Fot. SP 1 Kętrzyn

Podobne artykuły
  • spostrzegawczy
  • Dodano 8 listopada 2019

  I tak to się uczy w Polsce antypolskiego nazizmu…no bo zdaniem prelegenta o groby niemczochów i żydów, to trzeba „dbać” i je porządkować…ale jak jest to grób Polaka, którego rodzina po 20 latach nie zapłaciła na kolejne lata, to już grobu nie będzie…skasują i pochowają kogoś innego…więc analogicznie ( i sprawiedliwie) powinno być tak samo i z grobami niemczochów i żydów…skoro po 20-tu latach nie opłacono na dalsze lata, to grób należy zlikwidować…tak jak obecna żydo-włada robi z grobami Polaków…

  Odpowiedz
   • NKE
   • Dodano 8 listopada 2019

   Może miłośnicy ziemi ketrzynskiej opowiedza co sie stało z żydowska czescia cmentarza w Rastenburgu który był w miejscu obecnej skarpy spadającej w kierunku straży pożarnej i komunalnika oraz kto zlikwidował cmentarz żołnierzy z 1 WŚ i gdzie są nagrobki które były tam jeszcze w latach 80 XX wieku.

   Odpowiedz
  • zbyszek
  • Dodano 9 listopada 2019

  Oto dziś ośrodkiem wiodącym w powiecie słynacym i wiodącym jest Kętrzyn a jak czytam książkę „Reszel” to o Kętrzynie nie widu nie słychu.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *