Droższe śmieci w Korszach. Będą też obligacje

Droższe śmieci w Korszach. Będą też obligacje

Gmina Korsze jest kolejną, w której doszło do podwyżek cen za odbiór odpadów komunalnych. Podczas sesji rady miejskiej, która odbyła się w środę, 29 stycznia, radni ustalili, że odbiór śmieci w systemie selektywnym będzie kosztował 24, a w systemie nieselektywnym 48 złotych od osoby.

 

Nowe, wyliczone przez urzędników stawki opłat, próbowali negować radni opozycyjni, zwłaszcza Krystyna Borzęcka, Kamil Rechinbach i Krzysztof Bamburek. Nie potrafili jednak zdobyć się na konstruktywne argumenty.

– Z tym problemem mają do czynienia wszystkie samorządy, nie jesteśmy tu wyjątkiem. Mam nadzieję, że w następnych latach coś się w tym zakresie zmieni na naszą korzyść – tłumaczył Ryszard Ostrowski, burmistrz Korsz.

Burmistrz dodał też, że za 2-3 lata w Olsztynie ma powstać przetwórnia odpadów w energię cieplną. Cena za odpady, w przypadku uruchomienia przetwórni, ma być niemal dwukrotnie niższa niż obowiązująca obecnie na składowisku.

W projekcie uchwały nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych na terenie gminy Korsze ustalono na kwoty 24 złotych w systemie selektywnym i 48 zł w systemie nieselektywnym. Właściciel gospodarstw jednorodzinnych mogą jednak płacić 22 zł od osoby w systemie selektywnym. Warunkiem jest posiadanie kompostownika. Radna Ilona Czekaj dopytywała dlaczego tylko osoby zamieszkujące w domach jednorodzinnych mogą ponosić tańsze o dwa złote opłaty. Obecny na sesji Franciszek Kuleszo, pracownik Referatu Gospodarki Terenowej Urzędu Miejskiego w Korszach, poinformował radną, że zapisy ustawy wykluczają posiadanie kompostowników na przykład przez wspólnoty mieszkaniowe. W głosowaniu nad projektem uchwały 7 radnych opowiedziało się za jej podjęciem, a 5 było przeciw.

Sporej dawki emocji dostarczyło też omawianie projektu uchwały w sprawie emisji gminnych obligacji. Tutaj również najwięcej wątpliwości wygłaszali radni Borzęcka, Rechinbach i Bamburek. Ten ostatni usiłował nawet tłumaczyć, że emisja obligacji jest dla Gminy Korsze niekorzystna. Próbował przekonywać pozostałych chyba sobie tylko znanymi przeliczeniami.

– Kłania się tu podstawowa matematyka. To, co pan mówi, jest nieprawdą – spuentował te wyliczenia Ryszard Ostrowski.

W sukurs burmistrzowi przyszedł też Andrzej Wankiewicz. Przewodniczący stwierdził, że Rechinbach przez cały rok, w którym był radnym, nie potrafił zaproponować żadnych konkretnych rozwiązań.

– Wszystkiemu jest pan przeciwny – powiedział Andrzej Wankiewicz. – Zachowuje się pan jak rozkapryszone dziecko.

Obrażony Kamil Rechinbach nie wziął udziału w ostatnim głosowaniu. A te dotyczyło bardzo istotnej dla losów gminy emisji obligacji. Zgodnie z założeniami tego przedsięwzięcia Gmina Korsze wyemituje cztery serie papierów wartościowych o wartości 1,5 miliona złotych każda. Środki uzyskane z ich sprzedaży mają być przeznaczone na spłatę deficytu i zobowiązań Gminy Korsze. Radni, większością głosów, podjęli uchwałę w tej sprawie. rm

 

Podobne artykuły
4  
  • zbyszek
  • Dodano 2 lutego 2020

  Niech mieszkańcy dziekują i za to bo rzut beretem za miedzę już 31,80 zł.

  Odpowiedz
  • Młody
  • Dodano 4 lutego 2020

  Rechinbach tylko zamieszanie wprowadza. Myśli tylko o sobie i interesach tatusia i swoich.Powinni go na taczce wywieść jak tatusia.

  Odpowiedz
  • Grażyna
  • Dodano 4 lutego 2020

  Jak za 2-3 lata w Olsztynie powstanie przetwórnia odpadów to cena za odpady zapewne nie będzie niższa niż obowiązująca obecnie na składowiskach lokalnych.

  Odpowiedz
   • zbyszek
   • Dodano 4 lutego 2020

   Szczerze to jeden wiatrak wytwarza taką energię prądu,że śmiało mógłby spłacić całkowity koszt odbioru odpadów w Korszach. Pracując w cukrowni w turbinowni przy turbinie AEG która wytwarzała moc równą wiatrakowi to wizualnie widziałem ile ton węgla trzeba spalić w kotłowni aby wytworzyć parę na turbinę. Ludzie nawet nie zdajecie sobie jaki pod waszym bokiem idzie interes.

   Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *