Chciał sprzedać ubrania, a stracił pieniądze

Chciał sprzedać ubrania, a stracił pieniądze

Epidemia koronawirusa spowodowała, że część z nas wiele spraw załatwia w sieci. Przez internet kupujemy towary, usługi czy opłacamy rachunki. Jest to wygodne narzędzie, dzięki któremu możemy ograniczyć kontakt z innymi osobami. Należy jednak pamiętać, że sprawy związane z naszymi pieniędzmi, muszą podlegać naszej szczególnej kontroli.

Większość przedsiębiorstw oferujących swoje usługi w Internecie dokłada maksymalnych starań, aby zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo. Stosowanie się do ich regulaminów lub instrukcji da nam podstawy do poczucia bezpieczeństwa o nasze finanse. Jednak nawet najlepsze mechanizmy będą całkowicie nieprzydatne, kiedy użytkownik tych usług nie będzie stosował się do zasad bezpieczeństwa, nie będzie miał świadomości czyhających na niego zagrożeń, niezweryfikowanych i zaakceptowanych przez niego w pośpiechu i bez zastanowienia. Właśnie te ludzkie słabości najczęściej są wykorzystywane przez cyberprzestępców.

– We wtorek, 10 listopada, otrzymaliśmy zgłoszenie o oszustwie od mieszkańca Kętrzyna, który w sieci zamieścił ogłoszenie o sprzedaży ubrania. Z mężczyzną skontaktował się potencjalny kupiec, który w trakcie konwersacji poprosił, aby sprzedający wystawił przedmiot z funkcją pobraniową i kliknął w wysłany link. Na fałszywej stronie pokrzywdzony wpisał numer karty oraz wszystkie swoje dane. Po chwili mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszusta, ponieważ z jego konta zniknęło 780 złotych – relacjonuje asp. Ewelina Piaścik, rzecznik Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie.

W związku z tym zdarzeniem policjantka przypomina o środkach bezpieczeństwa, które należy zachować podczas zakupów w Internecie.

– Podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego; należy korzystać ze znanych i sprawdzonych witryn sklepów i portali społecznościowych; warto zapoznać się z opiniami i komentarzami danego sprzedawcy; otrzymując ofertę drogą mailową lub sms, nie korzystajmy z wysłanych linków – na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy; kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot – wylicza Ewelina Piaścik.

Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na „niepowtarzalne okazje”. Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność. Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter „https”, a na końcu symbol zamkniętej kłódki. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. red

Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *