Chcesz zobaczyć Mały Malbork i stołeczny gród Bartów?  Wybierz się na wycieczkę!

Chcesz zobaczyć Mały Malbork i stołeczny gród Bartów? Wybierz się na wycieczkę!

Centrum Biblioteczno-Kulturalne Powiatu Kętrzyńskiego zaprasza wszystkich miłośników historii naszej małej ojczyzny na kolejną wycieczkę samochodową. Celem wyprawy będą tym razem pałace i dwory gminy Korsze.

 

Jak zaznacza Tadeusz Korowaj, dyrektor CB-K, ostatnia wyprawa samochodowa, która odbyła się 23 maja, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

– W związku z tym obiecaliśmy częściej organizować tego typu imprezy. Zatem w najbliższą sobotę, 13 czerwca, proponujemy samochodową wyprawę na trasie Kętrzyn – Garbno – Równina Górna – Warnikajmy – Korsze – Sątoczno – Prosna – Kętrzyn. Co zobaczymy? Przede wszystkim dawny zespół dworsko-folwarczny w Warnikajmach, określany już w przedwojennym przewodniku turystycznym jako „Mały Malbork” – mówi Tadeusz Korowaj.

Obecnie większość pałaców i dworów jest własnością prywatną, z tego też względu na ich zwiedzanie wymagana jest zgoda właścicieli.

– I taką zgodę uzyskaliśmy. Po drodze zobaczymy dwory w Garbnie i Równinie Górnej, a zjeżdżając do Równiny Dolnej zobaczymy z mostu na Gubrze stanowisko archeologiczne. Jest to gród pruski, adaptowany w XIV w. przez Zakon na strażnicę. Wg niektórych badaczy był to gród stołeczny Bartów o nazwie Walewona, a w okresie państwa zakonnego Wiesenburg, czyli zamek na łąkach. Stanowisko to było badane przez archeologów w latach 1959-1960 – dodaje organizator wyprawy.

Po zwiedzeniu Warnikajm uczestnicy wycieczki udadzą się przez Korsze do Sątoczna, gdzie zwiedzą gotycki kościół i jego otoczenie. Następnym przystankiem będzie Prosna, gdzie będzie można obejrzeć ruiny neogotyckiego pałacu.

– Spotykamy się w sobotę, 13 czerwca, o godzinie 10.00, na parkingu przy ulicy Pocztowej 13. Przewidywany powrót do Kętrzyna o godzinie 14.00 – zaprasza Tadeusz Korowaj. rm

 

Zdjęcie: „Mały Malbork” – jeden z przystanków sobotniej wycieczki.

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *