Centrum Szkolenia Straży Granicznej ma robota pirotechnicznego

Centrum Szkolenia Straży Granicznej ma robota pirotechnicznego

Kętrzyńskie Centrum Szkolenia Straży Granicznej otrzymało robota pirotechnicznego PIAP GRYF. Urządzenie wzbogaci wyposażenie Zespołu Działań Minersko-Pirotechnicznych Zakładu Bezpieczeństwa w Komunikacji CSSG i będzie służyło do szkolenia funkcjonariuszy straży granicznej oraz innych służb.

Robot został kupiony ze środków finansowych Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w ramach projektu „Szkolenia minersko-pirotechniczne jako środek zapobiegania zagrożeniom terrorystycznym”, realizowanego przez CSSG. Koszt zakupu robota to 477 tysięcy złotych.

PIAP GRYF to mobilny robot EOD, pirotechniczny wykorzystywany do rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych. Koła robota mogą być łatwo zdemontowane, co zmniejsza gabaryty robota, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach. Dzięki zastosowanym napędom robot PIAP GRYF sprawnie pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45 stopni. Cechą szczególną robota jest doskonała manewrowość. Niewielka masa ułatwia transport i przenoszenie robota, a jego modułowa konstrukcja pozwala na szybką i łatwą zmianę dodatkowego oprzyrządowania. Robot dostarczony do CSSG w tej konfiguracji, na tą chwilę, jest najnowocześniejszym egzemplarzem użytkowanym w Polsce przez straż graniczną. W ramach realizacji umowy, instruktorzy Łukasiewicz Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP przeszkolili z jego obsługi i użytkowania ośmiu instruktorów minerów-pirotechników Centrum Szkolenia Straży Granicznej. red

Fot. Agata Strachel/CSSG

Podobne artykuły
1
  • Zbychu
  • Dodano 27 kwietnia 2021

  Wolne żarty,każdy kto będzie miał kod dostępu do oprogramowania zewnętrznego w obecnej
  dobie poradzi sobie z takim urządzeniem.Zawsze jakaś nowość musi być na początek
  owiana tajemnicą ? Pamiętam jak w wojsku skrywano tajemnicą sprzętu rakietowego,który
  dziś stoi w muzeum i na kazdym filmie YU w Internecie podane są ich właściwości.
  Kropka

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *