Autorka Stulecia Winnych odwiedziła Korsze

Autorka Stulecia Winnych odwiedziła Korsze

Saga „Stulecie Winnych” została wydana w 2015 roku i skradła serca tysięcy czytelników. To jedna z najpopularniejszych powieści naszych czasów, która w bardzo krótkim czasie doczekała się ekranizacji. Ałbena Grabowska, autorka tej niezwykłej powieści, gościła w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach.

 

Film o losach rodziny Winnych z Brwinowa mogliśmy oglądać na ekranach Telewizji Polskiej wiosną tego  roku. Jak podczas wizyty w Korszach zdradziła autorka powieści, możemy spodziewać się, że już niebawem na ekranach TVP ukażą się nowe odcinki tej popularnej sagi.
Ałbena Grabowska przez wiele lat pisywała dla „Tele Tygodnia”, „Życia na Gorąco”, „Halo” oraz „Claudii”. Odpowiadała na listy czytelników i prowadziła rubryki porad lekarskich. Jej imię „Ałbena” (Kwitnąca Jabłoń) nawiązuje do bułgarskich korzeni. Matka Ałbeny Grabowskiej pochodzi z Bułgarii, a ojciec jest Polakiem. Pisarka zadebiutowała w 2011 roku powieścią „Tam gdzie urodził się Orfeusz”, w której postanowiła spisać rodzinne wspomnienia. W książce splata się nieco burzliwa historia rodziny z opowieściami o codzienności, kulturze, tradycjach, geografii, historii i bułgarskiej kuchni. Pisząc tę powieść autorka myślała o swoich dzieciach, o tym aby historia rodziny nie poszła w zapomnienie, a była historią ich przodków, o której będą mogli opowiadać swoim dzieciom. Jej inne publikacje to między innymi „Lot nisko nad ziemią”, „Coraz mniej olśnień”, „Ostatnia chowa klucz”, „Alicja w krainie czasów”, „Lady M”, i in.

Dla fanów sagi „Stulecie Winnych” autorka stworzyła ciąg dalszy historii bohaterów. „Stulecie Winnych. Opowiadania”. To książka o niezwykłych losach dwóch sióstr Ani i Mani Winnych, a także innych mieszkańców podwarszawskiego Brwinowa. Tłem opowieści o losach bohaterów są dramatyczne wydarzenia XX wieku. Stulecie Winnych. Opowiadania zaspokoi ciekawość miłośników trzytomowej sagi Stulecie Winnych, ujawniając kolejne sekrety z życia ulubionych bohaterów, a także sprawi przyjemność nowym czytelnikom.
Pomimo aktywności twórczej, pisarka nadal wykonuje zawód lekarza neurologa-epileptologa. Jak sama mówi, jej profesja zawodowa często pomaga w pisaniu. Prywatnie matka trójki dzieci – Julka, Aliny i Franka, która nie wyobraża sobie życia bez pisania i często podkreśla, że dzieci stanowią dla niej największa inspirację.
Jej pierwsza książka dla dzieci, pt. „O małpce, która spadła z drzewa” powstała na prośbę synka i stanowi bajkę terapeutyczną a jej odbiorcami mogą być nie tylko dzieci, ale też i rodzice. Książka pomaga dziecku choremu na padaczkę oswoić się z objawami swojej choroby i zaakceptować leczenie. Pomaga także zdrowym dzieciom i ich rodzicom, przedszkolankom i nauczycielom w zrozumieniu dylematów chorego dziecka na padaczkę i zaakceptowaniu go w swoim świecie. Kolejna książka dla dzieci, pt. „Julek i Maja” przerodziła się w serię o rodzeństwie, które podróżuje po wnętrzu swoich ulubionych gier komputerowych.

Podczas spotkania w Korszach Ałbena Grabowska mówiła, że największą jej pasją jest pisanie i dlatego każdą wolną chwilę, pomiędzy obowiązkami zawodowymi i domowymi poświęca na pisanie. Postanowiła, że choćby nie wiem co się działo, będzie pisała dziennie pięć stron. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jak zagadnienie zbierania materiałów do książek jest ważne. Książka, mówiła pisarka, aby była ciekawa i wciągająca, musi być mocno osadzona w rzeczywistości.
Spotkanie z pisarką przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze i było okazją do promocji najnowszej książki Ałbeny Grabowskiej „Matki i córki”, w której cztery kobiety, zmagają się z historią XX wieku. Cztery naznaczone traumą matki. Cztery córki, które próbują odkryć własne korzenie. Po spotkaniu ustawiła się kolejka po dedykacje i autografy autorki. Można było również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z gościem.
Serdecznie dziękujemy Pani Ałbenie za niezapomniane spotkanie a naszych czytelników zapraszamy po książki pisarki. W zbiorach posiadamy kilka pozycji, a mianowicie: „Stulecie Winnych”, „Ostatnia chowa klucz”, „Lady M” oraz „Nowy świat”. W najbliższym czasie zbiory wzbogacimy o kolejne książki pisarki. Źródło: MGBP Korsze

 

Fot. MGBP Korsze

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *